Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokakların Kazılması Artık Tek Bir Merkezden Planlanacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 27 ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile uyumlu bir çalışma yapabilmek için yetki ve görev taslağı hazırlıyor. Taslağa göre

Zamanursa Büyükşehir Belediyesi, 27 ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile uyumlu bir çalışma yapabilmek için yetki ve görev taslağı hazırlıyor. Taslağa göre bütün altyapı çalışmaları tek bir merkezden yürütülecek.

Sınırları genişleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, 27 ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile uyumlu bir yapılanmaya gidebilmek için yetki ve görev taslağı hazırlıyor. Taslak, altyapı çalışmalarında Telekom, BOTAŞ, TEDAŞ gibi kurumların, kazılarını Altyapı Koordinasyon Merkezi'nin (AYKOME) kontrolü altında yapmasını öngörüyor. TBMM tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayı ile 23 Temmuz'da yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'na göre; büyükşehir belediye sınırlarına dahil edilen 27 ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile koordineli çalışarak, planlı hizmet yapmayı tasarlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, son şeklini vermeye çalıştığı taslağı, yılbaşından itibaren uygulamak istiyor. Taslakta önceliği imar çalışmaları alıyor. Buna göre Bursa Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda tüm ilçelerin ve ilk kademe belediyelerinin de hizmetlerini kapsayan stratejik yatırım planını yaparak görev ve yetki paylaşımını sağlayacak. Özellikle ulaşım ve altyapı hizmetlerinin tek elden yapılmasını esas alan taslağa göre ulaşım hizmetlerinde tek yetkili Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi olacak. İl Trafik Komisyonu tarihe karışırken, Büyükşehir ulaşımda tek söz sahibi olacak. Altyapı hizmetlerinde bugüne kadar görülen karışıklık ise Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOM)'nin yetkisinin artması ile önlenecek. Altyapı çalışmalarında Telekom, BOTAŞ, TEDAŞ gibi kurumlar, kazılarını AYKOME'nin kontrolü altında yapabilecek. Bu sayede sokaklardaki kazı karmaşasına son verilecek. Taslakta ayrıca, gayri sıhhi müesseselerin birinci sınıf işletme ruhsatlarını Büyükşehir Belediyesi, ikinci sınıf işletme ruhsatlarını ilçe ve ilk kademe belediyeleri verebilecek. Sebze ve meyve hallerinin yapımı ve işletimi konusunda da tek yetkili Büyükşehir Belediyesi olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokaklarin-kazilmasi-artik-tek-bir-merkezden-planlanacak_21018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!