Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Son 5 Yılda 185 Kuyudan 81'inde Petrol Bulundu

Çevresindeki ülkelerin çoğunda zengin yeraltı kaynakları bulunan Türkiye'de de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları TPAO ve yabancı şirketler taraf

Dünyab>Çevresindeki ülkelerin çoğunda zengin yeraltı kaynakları bulunan Türkiye'de de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları TPAO ve yabancı şirketler tarafından sürdürülüyor. Son 5 yılda kazılan kuyuların yarısından fazlasında petrol ya da doğalgaza rastlanmadı, 183 kuyudan 81'inde sonuç alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü'nün yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 1998-2002 yılları arasında 165, 2003'ün ilk beş aylık döneminde de 18 petrol kuyusu açıldığını bildirdi. Bakan Güler'in verdiği bilgiye göre, 1998-2002 yılları arasında arama yapılan kuyulardan 36'sı petrollü, 36'sı da gazlı olarak tamamlandı. 2003'ün ilk beş aylık döneminde de 3 kuyu petrollü, 6 kuyu da gazlı olarak bitirildi.

Aynı dönemde kuyulardan 93'ü TPAO, 25'i TPAO ile yabancı şirketlerin ortak girişimi ile, 65'i de yabancı şirketler tarafından açıldı.

Daha önce herhangi bir petrol bulgusuna rastlanmayan alanları test etmek amacıyla açılan arama kuyularından da 11'inde sonuç alındı.

TPAO tarafından 4 ham petrol ve 4 doğalgaz sahası, TPAO ile N.V. Turkse Perenco Şirketi ortaklığı tarafından 1 ham petrol sahası, TPAO ile Amity Oil İnternational Pty. Ltd. Şirketi ortaklığı tarafından 1 doğalgaz sahası ile Thrace Basin Natural Gas Corp ve Enron Thrace Exploration and Production BV yabancı şirket ortaklığı tarafından da 1 doğalgaz sahası keşfedildi. Bulunan bu yeni sahalarda, keşif yapan şirket veya şirket gruplarının ruhsatı altında üretim yapılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/son-5-yilda-185-kuyudan-81inde-petrol-bulundu_5622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!