Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Söz Bitti Artık Eylem Zamanı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın '60. Hükümet Eylem Planı'nı açıklarken, nükleer santral çalışmalarına en geç mayıs ayında başlanacağını bildirmesi ilgili odaların ve çevre örgütlerinin tepkisine neden oldu.

BirGün Gazetesi/Özlem ZORCANbr/>

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın '60. Hükümet Eylem Planı'nı açıklarken, nükleer santral çalışmalarına en geç mayıs ayında başlanacağını bildirmesi ilgili odaların ve çevre örgütlerinin tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili BirGün'e konuşan Yeşiller Grubu sözcülerinden Ümit Şahin, Hükümetin son açıklamasıyla birlikte ciddi bir aymazlık içinde olduğunu kanıtladığını ifade ederek, "AKP Hükümeti artık daha kararlı görülüyor. Sözün bittiği yere geldik artık eylem zamanıdır. 26 Nisan'da İstanbul Kadıköy'de nükleere karşı düzenlenecek eylemde on binler bir araya gelmeli ve hükümeti geri adım atmak zorunda bırakmalıdır" dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünlütürk de Sinop ve Akkuyu'da yapılması öngörülen nükleer santrallerin tam bir çevre felaketine neden olacağını vurguladı. Ünlütürk, "Yöre halkı ve demokratik kitle örgütle-riyle birlikte mücadele ederek bu santrallerin yapılmasını engelleyeceğiz. Başta Çernobil olmak üzere Brezilya, Çin, Rusya, Japonya gibi ülkelerde yaşananlar göstermiştir ki nükleer enerji üretimi hem kirli, hem pahalı hem de güvenilir olmayan bir alternatiftir. Yeni nükleer reaktörler yapılması sadece çevreye karşı değil insanlığa karşı bir suçtur" diye konuştu.

'Ülkeyi felakete sürüklüyorlar'
Nükleer lobilerin ve nükleer enerji yandaşlarının kendi çıkarları için ülkeyi ve geleceğimizi felakete sürüklediklerini vurgulayan Ünlütürk şunları kaydetti: "Enerji politikası olmayan AKP hükümetinin açtığı yolda nükleer lobi, baskı ve şiddet politikasıyla nükleer enerji karşıtı kişi ve kurumları yıldırmaya çalışmaktadır. Enerji konusunda da Amerika ve Avrupa arasına sıkışmış hükümet ve işbirlikçisi nükleer lobiciler yeni Çernobillerin, kanser vakalarının, Kazım Koyuncu dramlarının yolunu açmaktadır. Biliyoruz ki AKP ve desteklediği nükleer lobi ülkeyi sürükledikleri karanlıktan çıkartacak ufka sahip değildir. Enerji politikasında 'ben istersem yaparım' demenin bedelini geçmiş enerji bakanları ödemiştir."

'Oldu bittiye getirmek istiyorlar'
Elektrik Mühendisleri Odası Yazmanı ve Nükleer Karşıtı Platform Sekreteri Cengiz Göltaş ise şöyle konuştu: "Hükümet konuyu bir oldubittiye getirmeye çalışıyor. AKP'nin nükleer konusundaki girişimleri siyasi tercih olarak dayatmadan ibarettir, ülkenin enerji sorununa çözüm üretecek yöntemler değildir. Son beş yıldır enerjiye hiçbir yatırım yapmamış olan Hükümet, enerji sektörünü serbest piyasa ekonomisi mantığı içinde özel sektöre teslim etti. Özel sektör ise yeterince kâr edemeyeceğini düşünerek gerektiği kadar yatırım yapmadı."

Tüm dünyada nükleer santrallerin terk edildiğini belirten Göltaş, "Türkiye'de suyun sadece 3/1'i, sıcak suyun ise yüzde 4'ü enerji üretiminde kullanılıyor oysa suyla birlikte rüzgâr ve güneşten yararlanılarak enerji sorunu çözülebilir" diye konuştu. Greenpeace Akdeniz sorumlusu Hilal Atıcı da, hükümetin nükleer santral yapma konusunda ne kadar kararlı olduğunun değil, nükleer karşıtlarının yaptırmama konusunda ne kadar kararlı olduğunun önemli olduğunu belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/soz-bitti-artik-eylem-zamani_58785.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!