Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

SPK'dan Konut Sorununa İpotek Piyasası Çözümü

SPK Başkanı Cansızlar, başlatılan ipotek piyasası ile 'kira öder gibi' konut sahibi olma imkânının oluşacağını söyledi. Sermaye Piyasası Kur

Milliyetb>SPK Başkanı Cansızlar, başlatılan ipotek piyasası ile 'kira öder gibi' konut sahibi olma imkânının oluşacağını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar da Türkiye'de ekonomideki iyileşmeyle birlikte ipotek piyasası (mortgage market) çalışmalarını başlattıklarını, bu sistemle 'kira öder gibi' konut sahibi olma imkânının sağlanacağını belirtti.
Cansızlar, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen 'Ekonomi Zirvesi 2004'te yaptığı konuşmada ipotek piyasasının Türkiye'de gayrimenkul finansmanına yönelik yeni bir sistem olduğunu belirtti. Cansızlar, arsa piyasası, yapı malzemesi, araç gereç, dayanıklı tüketim malzemesi ve iş gücü piyasasıyla olan bağlantıları nedeniyle gayrimenkul piyasasının ülke ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturduğunu ifade etti.
Kurulması planlanan piyasanın organizasyonun gelişmiş ülkelerdekine benzer yapıda olmasının öngörüldüğünü dile getiren Cansızlar, sistemin desteklenmesine yönelik olarak vergi teşviklerinin getirilmesi ve yürürlükteki yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesini istedi.

Yönetim ilkeleri
SPK tarafından yayınlanan kurumsal yönetim ilkelerini uygulayan KİT'lerin İMKB bünyesinde oluşturulacak endekse dahil olmasının yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini arttıracağını söyleyen Cansızlar, "Böylece hem daha fazla sayıda KİT daha kolay özelleştirilecek, hem özelleştirme sonucu şirket bazında daha çok gelir elde edilecek, hem de özelleştirme çalışmalarının seyri değişecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/spkdan-konut-sorununa-ipotek-piyasasi-cozumu_9514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!