Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Stratejik Planda Müzeler Niye Yok?

Şerif Yenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı 'Türkiye Turizm Stratejisi 2023' taslak çalışmasına ilişkin görüşlerini paylaşıyor.

Akşam Gazetesi/Şerif Yenenerif Yenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı 'Türkiye Turizm Stratejisi 2023' taslak çalışmasına ilişkin görüşlerini paylaşıyor.

Geçen hafta da söylediğimiz gibi Türk turizminin planlanması yönünde atılmış önemli bir adım olarak gördüğümüz bu çalışmada, en büyük eksiklik turizmin sorunlarının çözümüne yönelik kısa vadeli net bir takvimin ortaya konulamamış olması. Bize göre Stratejik Plan'da bunun kadar önemli eksikliklerden birisi de kültür turizminin başlıca unsurları olan 'müzeler ve ören yerlerine' yeterince yer verilmemesi. Müzeler ve ören yerleri, kültür zenginliklerimizin içerdiği birikimin ziyaretçilere aktarılmasında en etkili yerler. Müzeler ve ören yerlerini her gün on binlerce yerli-yabancı turistin ziyaretine açarken bazı kriterlerden ödün verilmemesi esas alınmalıdır. Bir kültürel varlık gerekli koruma önlemleri alınıp bakımı yapıldığı sürece, 'kontrollü' olarak ziyarete açılabilir veya içeriği 'aykırı' olmayan etkinlikler için kullanılabilir. Günümüzde bu konuda gerekli duyarlılık ne yazık ki gösterilememektedir.

Kültür mirasımızın turizm nedeniyle zarar görmemesi için öncelikle yapılması gerekenler arasında; koruma önlemlerinin alınması, müzeler ve ören yerlerinin zarar görmeyecek biçimde ziyarete açılması, günlük ziyaretçi kapasitelerinin belirlenmesi, ziyaretçilerin hangi rotayı izleyecekleri, ne kadar süre kalacakları, rehberli gezme zorunluluğunun gerekip gerekmediği, ziyaret esnasında uyulması gereken kurallar ve ziyaretçi profili gibi bir dizi duyarlılık sıralanabilir. Müzeler ve ören yerleri ile ilgili önerilerin yer almadığı bir Türkiye Turizmi Stratejisi düşünülemez, aksi takdirde turizmin en önemli öğelerinden biri gözardı edilmiş olur.

Öte yandan Bakanlık, bu çalışmayı hazırlamadan önce turizm sektörünün sivil örgütlerine birer bilgilendirme yazısı göndererek, Türk turizminin mastır planında nelerin yer almasını istediğimizi sormuştu. Turist Rehberleri Birliği olarak biz de sektörümüze ilişkin durum değerlendirmesi yapan, sorunlara kendi perspektifimizden çözüm önerileri sunan bir rapor hazırladık. Bakanlığa gönderdiğimiz bu raporda, özellikle Türkiye'nin tanıtımında yapılan yanlışlara dikkat çektik, rehberler olarak yurtdışı tanıtımlarda etkin rol almak istediğimizi dile getirdik ve bunun için çeşitli yöntemler önerdik. Ancak 'Türkiye Turizm Stratejisi 2023' taslağı elimize geçtiğinde ne yazık ki bu önerilerimizin dikkate alınmadığını üzülerek gördük.

Önerilerimize tanıtım çalışmalarına ilişkin bölümlerde hiçbir şekilde yer verilmemesini önemli bir eksiklik olarak görüyoruz. Çünkü bildiğiniz gibi, biz profesyonel turist rehberleri ülkemize gelen konuklara en doğru ve gerekli bilgiyi aktararak olumlu imaj yaratmak konusunda tüm kaynakları değerlendiren, büyük çaba harcayan turizm çalışanlarıyız. Ülkemizin tanıtımında oynadığımız rol tüm sektör tarafından kabul edilmiştir. Turistlerle uzun süreli birebir iletişim kuran kişiler olarak biz, doğru ve etkili bir tanıtımı gerçekleştirebilecek özelliklere sahibiz.

Bakanlığa sunduğumuz öneriler arasında; profesyonel turist rehberlerinin, yurtdışındaki bazı ilgi gruplarına geleneksel yöntemlerle veya bilgisayar teknolojilerini kullanarak, önceden çerçevesi belirlenmiş sunumlar yapabilmesi; rehberlere yurtdışı turizm fuarlarında etkin görevler verilmesi gibi konular yer almıştı. Özellikle Bakanlık bünyesinde kurulmasını önerdiğimiz 'Bilgi Bankası' dikkate alınmalı, yabancı turistler ülkemizden ayrıldıktan sonra da hizmetin sürdürülmesi için; yani turistik işletmelerde 'satış sonrası hizmet ilkesinin' hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılmalıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/stratejik-planda-muzeler-niye-yok_48916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!