Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Su Forumu"nda Acil Önlem Çağrısı

Forum kapsamında devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirve toplantısı İstanbul'da başladı. Forum çerçevesinde düzenlenen liderler zirvesi sonunda yayımlanan çağrı metninde, suyun toplumların ve ülkelerin yaşamlarındaki önemine dikkat çekilerek, suyun insanları, kültürleri ve ekonomileri birbirine bağladığını, tüm ekonomik ve toplumsal

CNN Türk
"Su Forumu"nda Acil Önlem Çağrısı

5. Dünya Su Forumu'na katılan liderler, suyun toplumların ve ülkelerin yaşamlarındaki önemine dikkat çekerek, dünyaya su kaynaklarının yönetimi konusunda acil önlemler alınması çağrısında bulundular. 3. Dünya Su Gelişme Raporu'nda ise su krizi uyarısı yapıldı.

5. Dünya Su Forumu kapsamında devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirve toplantısı İstanbul'da başladı. Forum çerçevesinde düzenlenen liderler zirvesi sonunda yayımlanan çağrı metninde, suyun toplumların ve ülkelerin yaşamlarındaki önemine dikkat çekilerek, suyun insanları, kültürleri ve ekonomileri birbirine bağladığını, tüm ekonomik ve toplumsal kalkınma, gıda güvenliği, açlık ve yoksulluğun sona erdirilmesinin ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

Milenyum kalkınma hedeflerine varılmasının önemine işaret edilen metinde, dünyanın hızlı nüfus artışı, göç, kontrolsüz ve sağlıksız kentleşme, ticari eğilimlerdeki değişiklikler ve iklim değişiklikleri gibi önemli küresel değişimlerle karşı karşıya bulunduğu ve tüm bunların su kaynakları üzerinde olumsuz etkileri olduğu hatırlatıldı.

Tüm bu olumsuz gelişmelerin suya erişimi ve suyun kalitesini ciddi biçimde tehdit ettiğinin belirtildiği metinde, son ekonomik ve mali küresel krizin de dikkate alınmasının zorunlu olduğu ve bu krizin sonuçlarının su kaynaklarının yönetimi ve hizmete verilmesi üzerindeki sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Çağrı metninde suyun, seller, kasırgalar, kuraklık ve iklim değişikliği yoluyla yaşamlara zarar verebildiği ifade edilerek, su kaynaklarının uygun kapasite ve düzgün altyapı olmadan yönetilemeyeceğine işaret edildi.

Metinde ayrıca, hükümetlerin tüm düzeylerinde alınan kararların su üzerinde etkili olduğuna dikkat çekilerek, bu bağlantıya genelde az önem verildiği bildirildi. Bu nedenle yeni politikalar, uyum stratejileri ve kurumsal reformlara acil olarak ihtiyaç olduğu vurgulandı ve bu çerçevede uluslararası taahhütler, mali mekanizmalar, teknoloji ve yeni su yönetim stratejilerine daha çok önem verilmesi gerektiği kaydedildi.

Dünyaya çağrı...

Çağrı metninin bir diğer paragrafında, katılımcı ülkelerin "dayanışma, güvenlik, uyum ve sınır aşan sular konusunda komşular arasında yararlı diyalog ve işbirliği" konularında siyasal irade gösterecekleri belirtilerek, dünyanın suyun yararlarını paylaşarak daha çok refah ve artan bir istikrar kazanabileceği ifade edildi. Metinde, bu çerçevede dünyaya şu çağrı yapıldı: "Bunu başarabilmek için bütün ülkeleri, dünyanın su sorunlarına küresel bir çerçeve geliştirilmesi ve dayanışma, güvenlik ve uyumun sağlanmasına yardımcı olunması için ortak olarak çaba göstermeye çağırıyoruz."

Çağrı metninin son paragrafında ise, 5. Dünya Su Forumu'na katılan devlet ve hükümet başkanları ile uluslararası örgüt temsilcilerinin, 21. yüzyılda daha sürdürülebilir ve su konusunda daha güvenilir bir dünya için İstanbul'da biraraya geldikleri belirtildi.

Bu arada diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, çağrı metninde sınır aşan sulara ilişkin yapılan atıf, Irak tarafının isteği üzerine kondu. Diplomatik kaynaklar, çağrı metninin Türkiye'yi tatmin ettiğini belirterek, suyun Türkiye için bir ihtilaf konusu değil, işbirliği konusu olduğunu ve komşu ülkelerle bu konuda türlü düzeylerde toplantılar yapılmakta olduğunu kaydettiler.

Zirve sonunda yayımlanan bu çağrı metninin, gerek G-8 ülkelerine, gerekse hala bir su konvansiyonu bulunmayan BM'ye gönderileceği de ifade edilerek, bu metnin daha kapsamlı uluslararası belgeler için bir temel oluşturacağı belirtiliyor.

"Alarm zili çaldı"

UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura "3. Dünya Su Kalkınma Raporu"nun bir alarm zili çaldığını belirterek, "Eğer mevcut şekilde devam edersek, o zaman hakikaten küresel anlamda bir su kriziyle karşı karşıya kalma ihtimalimiz var" dedi. Matsuura, Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 5. Dünya Su Forumu kapsamında açıklanan "Değişen Dünyada Su" başlıklı "3. Dünya Su Gelişme Raporu"nun sunulduğu oturumda bir konuşma yaptı.

Koichiro Matsuura, raporda, dünyadaki su kaynaklarının bugünkü durumu hakkında bilgi bulunduğunu belirterek, raporda ilk olarak su talebi ve arzıyla ilgili değişikliklerin, iklim değişikliği, büyüme gibi diğer dinamiklerle nasıl etkileştiğinin de incelendiğini söyledi. Matsuura, raporun, dünyanın su ihtiyaçlarının anlaşılabilmesi konusunda kapsamlı bir yaklaşım getirdiği üzerinde durdu. Birinci raporun 2003'te yayımlanmasından bu yana sürekli olarak "su kaynaklarıyla ilgili davranışlarımızı değiştirmezsek, bir su kriziyle karşı karşıya kalırız" dediğini aktaran Matsuura, "Bu çıkan rapor artık bu ihtiyacın daha da geçmişten acil hale geldiğini gösteriyor" dedi.

Matsuura, suyun hayat için vazgeçilmez bir unsur olduğunu belirterek, ancak yatırımların yeterli olmaması ve yönetişimin dünyanın pek çok yerinde kötü yürümesi nedeniyle yüz milyonlarca insanın güvenli suya ve temel sanitasyon ihtiyaçlarına ulaşma imkanına sahip olmadığını ve hastalık, açlık gibi pek çok sorunla karşı karşıya kaldıklarını anlattı. Nüfus artışı, tüketimin artması ve iklim değişikliklerinin de bu problemleri daha da büyütüp geliştirecek bir potansiyel durumuna getirdiğini vurgulayan Matsuura, "Mevcut trendler devam ederse, 4 milyar kişinin yüksek oranda su sıkıntısı olan bölgelerde yaşamaya başlayacağı hesap ediliyor 2013'e kadar" diye konuştu.

Matsuura, problemlerin çözümü için bir şey yapılmazsa, bunların çözülemez hale geleceğine işaret ederek, raporlarda çözüme yönelmenin birinci adımının, suyun yönetimini çok daha iyi yapmak olduğunun belirtildiğini söyledi. Entegre bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu belirten Matsuura, genel anlamda sosyal, ekonomik, siyasi bağlamı da göz önüne almak gerektiğine dikkati çekerek, raporda su kullanımıyla ilgili önemli siyasi kararların su sektörünün dışında alındığına değinildiğini kaydetti.

Su güvenliği sağlanmadan kalkınmanın mümkün olmadığını vurgulayan Matsuura, "Raporda, su sektörüne yatırımların eksik olmasının nasıl fakirliğin önüne geçilmekle ilgili çabalara engel olduğu da belirtiliyor. Kalkınmayla ilgili olarak bin yıl kalkınma hedeflerini de göz önüne aldığınızda bütün bu hedeflerin yerine getirilmesi için suya yatırım yapmak çok önemli. Çünkü kalkınma, insanların temel sanitasyon ihtiyaçlarına erişimi olmadan ve temel su ihtiyaçlarını karşılama imkanları olmadan gerçekleşemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Matsuura, raporun bir "alarm zili çaldığını" belirterek, "Eğer mevcut şekilde devam edersek, o zaman hakikaten küresel anlamda bir su kriziyle karşı karşıya kalma ihtimalimiz var. Ancak bu rapor bize aynı zamanda şunu da gösteriyor; elimizde böylesine bir felaketi önleyecek araçlar da var. Eğer akıllı bir şekilde suyu yönetebilirsek, hepimiz için, hem bugün hem gelecekte yeterli su bulmak mümkün olur"' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-forumunda-acil-onlem-cagrisi_67421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!