Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Forumu'nda Gökten Bereket Yağacak

İstanbul'da 16-22 Mart tarihleri arasında yapılacak '5. Dünya Su Forumu'na katılımın 20 binin üzerinde olması bekleniyor. Şu ana kadar 6 bin yabancının kayıt yaptırdığı forumun katılımcı sayısının 2006'da Meksika'da yapılan su forumunun 10 katına ulaşacağı öngörülüyor. Bunda da İstanbul'un konumu ve aradan geçen sürede su konusunun dünyada daha da

Akşam Gazetesi
Su Forumu'nda Gökten Bereket Yağacak

İstanbul'da 16-22 Mart tarihleri arasında yapılacak '5. Dünya Su Forumu'na katılımın 20 binin üzerinde olması bekleniyor. Şu ana kadar 6 bin yabancının kayıt yaptırdığı forumun katılımcı sayısının 2006'da Meksika'da yapılan su forumunun 10 katına ulaşacağı öngörülüyor. Bunda da İstanbul'un konumu ve aradan geçen sürede su konusunun dünyada daha da önem kazanmış olması etkili oldu. Yüksek katılımcı sayısı, küresel krizin yarattığı ekonomik durgunlukta İstanbul'a 50 milyon euroluk bir katkı sağlayacak.

Forum için katılımcılar geldikleri ülkelere göre değişik ücretler ödeyecek. OECD üyesi ülkelerden gelecekler foruma katılım için 500 euro, gelişmekte olan ülkelerden gelecek olanlar ise 300 euro ücret ödeyecek. Gençler ve doktora öğrencilerden ise 100 euro alınacak.

Forum için İstanbul'a gelecek yabancı katılımcılar otellerde yerlerini ayırtmaya başladı. Şu ana kadar 6 bin kişi otellerde rezervasyonlarını yaptırdı. Forum için Taksim, Sultanahmet'teki otellerin yanı sıra havalimanına yakın olan Yeşilköy'deki tüm turistik oteller forum sürecince tam kapasiteye erişecek. Katılımcıların bazıları da Çırağan, Conrad, Ceylan İntercontinental, Hyatt Regency, Swiss gibi 5 yıldızlı otellerde rezervasyonlarını yaptırdı.

Çeşme başı da var Efes de

Katılımcılara özel turlar da organize edildi.  Ayasofya, İstanbul Surları, Topkapı ve Dolmabahçe'yi içine alan şehir turları yanında Bergama ve Efes turları katılımcılara sunuldu. Çeşmeler, Cendere Su Medeniyetleri Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı içeren su turları da seçenekler arasında.

Ebru bile öğrenecekler

Kültürel atölye çalışmalarına da katılabilecek olan katılımcılara ebru sanatı bile öğretilecek. Forum öncesi/sonrası olarak adlandırılan ve 3 gün sürecek turlarda da katılımcılar İzmir, Kapadokya, Pamukkale ve Mezopotamya olarak adlandırılan Urfa, Antep ve Harran-GAP bölgesini görebilecek. Forum yetkilileri, bu etkinliklerin yanı sıra katılımcıların yapacağı günlük alışverişlerle birlikte forumun ülke ekonomisine katkısının 50 milyon euro civarında olacağını tahmin ediyor.

200 ülkenin su bakanı Boğaz'da

Forum 16 Mart'ta Çırağan Sarayı'nda Devlet Başkanları Zirvesi'yle açılacak. Foruma, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Suriye, Brezilya, Ekvator, Fas, Meksika, Japonya, Bangladeş, Maldivler, Tacikistan, Azerbaycan, Avusturya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Etiyopya, Monaco, Mısır, ABD, Çin devlet başkanları davet edildi. Ayrıca 200'e yakın çevre ve su bakanı ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da gelecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-forumunda-gokten-bereket-yagacak_66927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!