Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Havzası İşgali Sürüyor

AKP'li Samandıra Belediyesi bina inşaatının su havzasında olduğu için durdurulması skandalının ardından AKP'li Tepecik Belediyesi'nin de 3 yıldır su havzasında hizmet verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet GazetesiKP'li Samandıra Belediyesi bina inşaatının su havzasında olduğu için durdurulması skandalının ardından AKP'li Tepecik Belediyesi'nin de 3 yıldır su havzasında hizmet verdiği ortaya çıktı.

İstanbul'daki su havzalarını yapılaşmaya karşı korumakla görevli olan AKP'li yerel yönetimler, kendi belediye binalarını su havzalarına inşa ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) 5 ay önce temeli atılan Kartal Samandıra Belediye Binası inşaatının Ömerli Su Havzası'nda olduğu gerekçesiyle durdurulmasından sonra benzer bir durumun Büyükçekmece'deki Tepecik Belde Belediyesi için de geçerli olduğu belirlendi.

Buna göre Büyükçekmece Su Havzası'nın mutlak koruma alanındaki belediye binası için 1991'de yıkım kararı alındı. Ancak bu karar, AKP'li belediye başkanı Rafet Yıldız 28 Mart 2004'te yapılan yerel seçimlerle göreve geldikten 2 ay sonra rafa kaldırıldı. Tepecik Belediyesi'nin imar planlarının 25 Mayıs 2004 tarihinde onaylanmasıyla birlikte, Büyükçekmece Havzası kısa mesafeli koruma alanında kalan belediye binasının bulunduğu alan, belediye hizmet alanı olarak ayrıldı. Belediye binasının bulunduğu arsanın mutlak koruma alanından çıkartılmasıyla yıkım da durdurulmuş oldu.

Havzaya pazar kurmuşlardı
Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız'ın 'mutlak koruma alanı' içerisinde bulunan İSKİ arazisine kurdurduğu kurban pazarı da geçen yıl aralık ayında kaldırılmıştı. Yıldız, "Yer seçimini yapan sorumlu arkadaşımız hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Bu yanlışlıktan dolayı kamuoyundan özür dileriz" demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-havzasi-isgali-suruyor_53208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!