Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Yalıtımı için Yepyeni, Ekolojik Bir Ürün: Zycosil

Uluslararası Yapı İstanbul 2007 Fuarı'nda vitrine çıkan Zycosil taş, beton binaların su yalıtımında kullanılabilecek, dünyadaki suda çözülebilen tek materyal. Serichem Pazarlama Müdürü Robert Varon ile Zycosil'i ve avantajlarını konuştuk.

yapi.com.tr/Mesut TUFAN
Su Yalıtımı için Yepyeni, Ekolojik Bir Ürün: Zycosil

br/> Türk yapı sektörü, Serichem ile yepyeni bir yalıtım malzemesiyle tanıştı. Uluslararası Yapı İstanbul 2007 Fuarı'nda vitrine çıkan Zycosil, taş, beton binaların su yalıtımında kullanılabilecek, dünyadaki suda çözülebilen tek materyal. Nano teknoloji sayesinde inorganik bir yüzeyde moleküler seviyede hidrofobik özellik sağlıyor. Su karışımı ile uygulandığından ve VOC değerleri benzer solvent bazlı teknolojilerden yüzde 20 daha az olduğu için aynı zamanda da ekolojik bir ürün.

Serichem Pazarlama Müdürü Robert Varon ile Zycosil'i ve avantajlarını konuştuk.

Bize öncelikle Serichem'den bahsedebilir misiniz?

Biz Serichem öncesinde, Serimak Ltd. Şti. olarak endüstriyel ve teknik serigrafi üzerine yoğunlaşmış bir şirketiz. Kimyasallarla olan ilişkimiz bizi bu noktaya getirdi ve mümessilliğini yaptığımız firmalardan bir tanesi bize böyle bir yol açtı. Çok yeni bir teknolojilerinin olduğunu söylediler ve Türkiye piyasasında bilinen bir şirket olarak da dağıtımını bizim üstlenip üstlenemeyeceğimizi sordular. Yapı endüstrisi, özellikle son yıllarda ciddi bir büyüme içerisinde, biz de bu teklifi değerlendirdik. Yurtdışında ürünün tanıtımı için düzenlenen konferanslara katıldık, ben Güney Amerika'da düzenlenen tanıtım toplantısında bulundum. Benzer teknolojilerin bulunmasına rağmen, ilk defa bu kadar erişilebilir hale getirildiğini gördük ve bu da bize çok ilginç geldi. Böylece, Serichem şirketini kurduk. Burada özellikle vurgulamak istediğimiz, ekolojik bir şirket olmamız. Kimyasalların içinden geliyoruz, bütün kimyasalları iyi tanıyoruz, çevreye olan zararlarını da biliyoruz.

Zycosil'in özellikleri nelerdir, ne gibi yenilikler sunuyor?

Zycosil, organosilikon teknolojisi üzerine kurulmuş bir teknoloji. En büyük özelliği, dünyadaki ilk suda çözünebilen materyal olması. Yani uygulama sırasında herhangi bir tehlikeli toksik açığa çıkarmıyor ve yanıcı bir madde içermiyor. Nanoteknoloji esaslı olduğu için, ki 10 nanometreden küçük molekül ebatına sahip ürünler nanoteknoloji olarak adlandırılabiliyor, zycosil 4 ila 6 arasında, nüfuz ederek; yüzeyin emiş kapasitesine göre 2mm, 4 mm'ye kadar girerek çok ilginç bir yüzey yaratıyor. Bu, hidrofobik dediğimiz, suyu itici bir yüzey.

Doğal taşlarda, betonlarda ve çok farklı yüzeylerde, hatta harç, sıva ve derzlerde bile bunu kullanarak su yalıtımını sağlayabiliyorsunuz. Üstelik uygulaması da çok kolay. Fırça, rulo yardımıyla ya da sprey olarak uygulanabiliyor. Zycosil, iklimlendirme testlerinden başarıyla geçti ve size en az 20 sene koruma sağlıyor. Amacımız bu süreyi 30 yıla çıkarmak. Kesinlikle film tabakası yaratmıyor, yapının hava geçirgenliğini etkilemiyor. Bu da, binanın nefes almasını sağlıyor, daha sağlıklı olmasına ve yapısal olarak daha güçlü kalmasına neden oluyor. Bütün bunlar birer avantaj.

Ürünün en büyük kolaylığı, fiyat olarak erişilebilir olması. Türkiye'de, 'ne kadar ucuz, o kadar kalitesiz' şeklinde bir inanç var. Artık bu değişmeli. İnanılmaz bir rekabet ortamında yaşıyoruz. Bu da, aslında son tüketiciye yarıyor. Çünkü kaliteli mallar, gittikçe daha cazip fiyatlara veriliyor.

Zycosil'i tamamlayacak başka ürünler de var mı?

Enerji sektörüne yönelik çok ilginç bir kimyasalımız olacak. Bu, santrallerde kullanılabilecek bir ürün. Termik santrallerde, petrolün yanmasını yüzde 10 - 14 oranlarında efektif hale getirerek doğaya çıkacak olan kirin, toksik maddelerin büyük oranda azaltılmasını sağlıyor. Bu da, ekolojik ürünlerimizden başka birisi olacak.Türk yapı sektörü, geleneksel malzeme üzerine yoğunlaşan, bildiği malzemeyi kullanmayı tercih eden bir yapıya sahip. Bu anlamda, yepyeni bir önermede bulunuyorsunuz.

Mevcut yapıyı, insanların alışkanlıklarını değiştirmek çok zor. Özellikle de o alışkanlıkların çalıştığını görüyorlarsa ve bir sorun yaşamıyorlarsa. Mevcut yapı stoğuna bakarsanız, ülkemiz çok güzel yapılara sahip değil. Geçmişte yapılmış güzel örnekler var, ama onları ne kadar koruyabiliyoruz; o da apayrı bir konu. Bir Ortaköy Cami, Sultanahmet'teki birçok yapı, inanılmaz değerlerimiz var. Bunları ne pazarlayabiliyoruz, ne de koruyabiliyoruz. Bu tip teknolojiler, hem uygun hem de senelerce bu yapıları koruyacak nitelikte. Biz, buradan başlamak istiyoruz. İnsanlara, güzel yapıların güzel kalabileceğini göstermek istiyoruz.

Malzeme nasıl uygulanıyor?

Zycosil, bir konsantre sıvı. 1'e 10 ya da 1'e 20 ölçüleriyle sulandırıyorsunuz. Bunu konsantre olarak sunacağız. İlk etapta, perakende satış düşünmüyoruz. Çeşitli sosyal projelere destek vererek, profesyonellerle çalışarak referanslarımızı çoğaltmak istiyoruz. Önceliğimiz, ürünün profesyoneller tarafından benimsenmesi.

Ürün segmentinizde yeni ürünler olacak mı?

Yalıtım ve yapı üzerine şu anda söyleyemeyeceğim bazı sürpriz ürünler olacak. Bunlar, yine ekolojik ve doğaya katkıda bulunabilecek ürünler olacak.

Türkiye'de üretim yapmayı düşünüyor musunuz?

Zaten üretim de yapan bir şirket olduğumuz için, ileriki aşamalarda böyle bir fırsat gelirse değerlendiririz. Çünkü önemli olan maliyetleri düşürüp, ürünü kullanıcıya yaymak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-yalitimi-icin-yepyeni-ekolojik-bir-urun-zycosil_54034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!