Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sualtında Amazonlar'ın Kayıp Kentini Arıyorlar

Efsanevi kadın savaşçılar Amazonların yaşadığı yöre olarak bilinen Samsun'un Terme ilçesi Gölyazı beldesinde, Amazonların yaşadığı iddia edilen kayıp şehri bulmak için çalışma başlatıldı.

Birgün Gazetesiamsun Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün katkıları ve Gölyazı Belediyesi'nin girişimleri neticesinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dalgıçları, Gölyazı Beldesi'ne gelerek Amazonlar'ın kayıp şehrinin bulunması amacıyla başlatılacak çalışmalar kapsamında bir ön dalış yaptı.

Akgöl ve Kızlar Adası yöresinde yapılan dalışlarda Amazonlar döneminden kaldığı ve göl dibinde olduğu sanılan bir duvarın izi araştırıldı. Ancak göl dibinin aşırı çamurlu olması nedeniyle herhangi bir buluntuya rastlanamadı.

Çalışmalara katılan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, uzun yıllardan bu yana zeminin çamurla kaplandığını belirten Yıldız, dalış ekibi olarak başarılı çalışma yürütülmesi için özel cihaz ve malzemeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Gölyazı Belediye Başkanı İsa Baş da efsanevi kadın savaşçılara ait her türlü eseri gün ışığına çıkarmayı amaçladıklarını bildirdi. Amazonların yaşadığı yörede olarak bilinen bilinen Gölyazı'nın turizm merkezi olması çalışma içinde olduklarını belirten Baş, "Amazonların şehrini bulmak için çalışma başlattık. Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kısa sürede kalıntıların izine rastlamayı umuyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sualtinda-amazonlarin-kayip-kentini-ariyorlar_53534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!