Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Süleymaniye'de 160 Yıllık Keşif

Mimar Sinan'ın örümceklerin ağ bağlamasını engellemek için Süleymaniye Camisi'nin avizeleri arasına yerleştirdiği devekuşu yumurtaları elden geçirilirken, üzerlerinde kalem işi bezemeler bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü restorasyon çalışmasında Süleymaniye Camisi'nin kubbesinde ilk döneme ait kalem işleri ve fil ayaklarında çiniler

Sabah Gazetesi
Süleymaniye'de 160 Yıllık Keşif

STRONG>Mimar Sinan'ın örümceklerin ağ bağlamasını engellemek için Süleymaniye Camisi'nin avizeleri arasına yerleştirdiği devekuşu yumurtaları elden geçirilirken, üzerlerinde kalem işi bezemeler bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü restorasyon çalışmasında Süleymaniye Camisi'nin kubbesinde ilk döneme ait kalem işleri ve fil ayaklarında çiniler ortaya çıkaran uzmanlar, bu kez de camideki devekuşu yumurtalarında kalem işi bezemelere ulaştı.

300 yumurtadan 38'i kaldı

Süleymaniye Camii'nin restorasyonu öncesinde 38 devekuşu yumurtası avizelerden sökülerek koruma altına alındı. Konservatör Ayşe Ebru Gültekin'in başında bulunduğu ekip, devekuşu yumurtalarını incelemeye aldı. Koyu yeşil renkteki yumurtalarda yapılan temizlikte, altında açık yeşil bir fon, onun altında ise kalem işi desenler ortaya çıktı. Beyazıt'taki Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi'nde sürdürülen çalışmanın 6 ay sürmesi bekleniyor. Devekuşu yumurtalarının altına asılan ipek püsküllerin ise yeniden yaptırılacağı kaydedildi. Konservasyon işlemi sonrasında eski ve yeni yumurtalar yeniden camiye asılacak. Mimar Sinan'ın 1551-1558 yılları arasında inşa ettiği camide örümceklerin ağ bağlamasını önlemek için avizelerin arasına 300 adet devekuşu yumurtası yerleştirildi. Caminin 1847-1849 arasında yapılan restorasyonu sırasında yumurtalar yenilendi. Büyük kısmı kırılan yumurtalardan 38'i günümüze ulaştı.

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/suleymaniyede-160-yillik-kesif_84938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!