Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Süleymaniye’ye El Değmedi

Kütahya, Karaman, Ankara Kaleiçi, İstanbul Fatih, Zeytinburnu, Ayvansaray, Tuzla, Süleymaniye. İstanbul’da daha geniş kapsamlı olarak, tarihi yarımada. Bu yerler üç ay önce, Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı ilan ediliyor.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın DOĞAN
Süleymaniye’ye El Değmedi

b>Kütahya, Karaman, Ankara Kaleiçi, İstanbul Fatih, Zeytinburnu, Ayvansaray, Tuzla, Süleymaniye. İstanbul’da daha geniş kapsamlı olarak, tarihi yarımada. Bu yerler üç ay önce, Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı ilan ediliyor. Tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak, yenilenecek yerler. Yenileme görevi, isterse büyükşehir, istemezse ilçe belediyelerine veriliyor. Süleymaniye’yi İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstleniyor.

Yenileme için bir proje gerek. Nerenin, nasıl koruma altına alınacağı, bu işi kimlerin üsteleneceği gibi pratik sorunların çözümü gerek.

İlan edilen alanlar arasında Süleymaniye Dünya Mirası listesinde. Dünyanın gözü, tarihi yarımadanın her karışında ve Süleymaniye’de.

Ancak, her zamanki gibi, yine bir sorun var. Yenileme alanı ilan edilmesine rağmen, Süleymaniye’de otoparklar hálá duruyor, inşaatlar hálá devam ediyor, mülkiyet sorunu hálá çözülemiyor, koruma kurulu hálá oluşamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eli üç aydır Süleymaniye’ye değmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suleymaniyeye-el-degmedi_47241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!