Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sultanahmet'te Bir Tarih Daha Yok Edilmek İsteniyor

İstanbul tarihi yarımadasının en uç noktası olan Sultanahmet’te Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Gülhane Parkı’nı ortalayan yerdeki Masrafzade İbrahim Hakkı Paşa’nın tarihi konağı ve hamamının yerine otel yapılmak isteniyor.

yapi.com.tr
Sultanahmet'te Bir Tarih Daha Yok Edilmek İsteniyor

1997 yılında da otel yapılmak istenen konak, Anıtlar Kurulunun itirazıyla kurtulmuştu. Tarihi kubbeleri bakımsızlıktan zarar gören konağı, 6 ay önce Recep Ercan Keskin kiraladı. Keskin Şirketler Gubu tarihi yapıyı ‘restore’ adı altında otele dönüştürmeyi planlıyor.

Konağın asıl kiracısı ise İlhami Atalay Sanat Galerisi. Her ferdi ressam olan Atalay ailesi, 1984’ten beri konağın birinci katında yaşam mücadelesi veriyor. Evrensel'den Tolga Alp Turgut'un haberine göre, Atalay ailesinin en küçük üyesi Elif Nurşad Atalay ile ailenin yaşadıklarını ve Masrafzade İbrahim Hakkı Paşa’nın tarihi konağının başına gelenleri anlattı.

ille de otel olsun

Yıl 1997. Dönemin Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya, bölgedeki en göz alıcı noktaları seçip turistik rant haline getirme peşindedir. O noktalardan biri de İlhami Atalay Sanat Galerisinin kiracısı olduğu tarihi konaktır. Binanın sahibi hisse ortaklarından biriyken bütün hisseleri toplayarak tek bir güç haline gelir. Ve galeriyi otel yapmak için işe koyulur. Tarihi konak ile devamındaki tüm binalardaki kiracılar tek tek boşaltılır. Ancak Anıtlar Kurulu tarihi konağın ve hamamın yıkılmasına izin vermeyince bu işten vazgeçilir. Çetinsaya’nın yolsuzlukları da ortaya çıkınca proje iptal olur. Hırsından vazgeçmeyen han sahibi o gün, bugündür ‘Ne zaman fırsat bulursam burayı yıkıp otel yapacağım’ der. Yıkılmaktan kurtulan konak 1997-2007 yılları arasında boş bir şekilde kaderine terk edilir. Bugün tarihi hamamın kubbeleri çökmüş durumda. Anıtlar Kurulu binanın günden güne eriyişini izliyor. Tarihi konak ise ‘restore’ adı altında otele dönüştürülmeyi bekliyor.

Topkapı Sarayı’nın alışveriş işlerini yapan Masrafzade İbrahim Hakkı Paşa’nın tarihi konağındaki hamamının altından Ayasofya’ya, Yenikapı’ya giden yollar, 7 kat aşağısında dehlizler, sarnıçlar var. Bölgeyi ele geçirmek isteyenlerin çabası boşuna değil. Tarihi tipte otel akımını başlatarak, tarihi konakları alan Recep Erca Keskin, turistleri gezdiren İstanbul Big Bus Tour’u ve duraklarını satın almakla işe başladı. Ayasofya Evleri’nden tarihi Yeşil Ev’e, Yerebatan Sarnıcı’nın karşısındaki İl Özel İdaresi binasından, Kızılay binasına Sultanahmet’in ihaleye çıkan önemli yerlerini tek tek alan Keskin Şirketler Grubu, Sultanahmet Meydanı’ndaki Turizm Polis Ofisi’nin yanındaki devlete ait araziyi restorana çevirdi. Son olarak Masrafzade İbrahim Hakkı Paşa’nın tarihi konağının yanındaki tarihi bir evi alan Keskin, binada çıkan tarihi eserler nedeniyle burada inşaata devam edemiyor. Şirket son olarak Masrafzade İbrahim Hakkı Paşa’nın tarihi konağı ve hamamını ‘restore’ adı altında Hilton Oteli yapmanın planlarını yapıyor.

‘Burayı Hilton yapacağız’

Sultanahmet rant bölgesi ilan edilmiş. Her taraf otel oluyor. “Daha ölmeden tabutumuzu ölçtüler” diyen Ressam İlhami Atalay, Keskin Şirketler Grubu ile görüşmelerini şöyle aktarıyor: “Biz yıllardır buradayız. ‘Burayı neden sanat galerisi yapmıyorsunuz? Bizimle çalışın’ şeklinde bir önerimiz oldu. Keskinler Yönetim Kurulu Başkanı Bora Bey, ‘Burayı Hilton Oteli yapacağız. Tablolarınızı otele alırız. Size de galeri açacak başka bir yer buluruz. Zorluk çıkarmadan konaktan çıkın’ dedi. Şirketin avukatı da ‘Kentsel dönüşüm projesi var itiraz edemezsin. Elimizde restorasyon izni var’ dedi.”

‘Yıldırmaya çalışıyorlar’

6 aydır İngiliz mimarların tarihi konağa gelerek proje üzerinde çalıştığını anlatan Elif Nurşad Atalay, “Son 6 aydır konağın iki kiracısı var. Ama konakta bizden başkası yok. Bize yasal olarak hiçbir taahhütname gelmediği gibi kira sözleşmemiz de devam ediyor. Konağa gelip ölçüm yapan İngilizler tarafından ‘Ne zaman çıkıyorsunuz?’ şeklinde tacizlere maruz kalıyoruz” dedi. Keskin Şirketler Grubunun inşaat firması yetkilileriyle aralarında geçen, “Ne zaman çıkıyorsunuz? Han sahibiyle konuştuk bize burayı teslim edecek. Biz 2 milyon dolarlık taahhütname imzaladık” şeklindeki diyaloğu aktaran Ressam Elif Nurşad Atalay, “Bizi bir şekilde kendi metotlarıyla sindirmeye çalışıyorlar. Burada bizi yok sayıyorlar. Arka bahçemizi inşaat alanına çevirdiler. Turistlerin geliş yolunu kapattılar. Biz de artık resimlerimizi satamaz olduk” diye yaşadıklarını anlattı. Ocak ayından beri kira ödeyemediklerini anlatan Elif Nurşad Atalay, “Kiramızı dolar üzerinden veriyoruz ve tablo satamadığımız için yüksek fiyatı ödememiz mümkün olmuyor. Ayrıca bizi buradan çıkarmak isteyen insanların güçlerinin farkındayız. Psikolojik olarak çok yıprandık. Biz iş adamı ya da esnaf değiliz. Biz ailece ressamız, hassas insanlarız. Böyle bir davanın avukatını tutacak paramız da yok. Bu ülkede hukuk yok parayı kim bastırıyorsa o güçlü, onun dediği oluyor. Üstelik kendi sanatçısına değer veren bir devletimiz de yok” dedi.

 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmette-bir-tarih-daha-yok-edilmek-isteniyor_131820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!