Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sulukule'den Ev Almak "En Kutsal Hak"mış

AKP Fatih üyesi Karaoğlu'nun Sulukule'de Romanların bırakmaya zorlandığı evlerden aldığı ortaya çıktı. Karaoğlu 'Siyasi bağlantısı olsun, olmasın herkes alıyor, ben ismimle aldığım için öne çıktım. Ayrıca suç işlemedim, durumdan istifade ettim" dedi.

Bianet/Emine ÖZCAN
Sulukule'den Ev Almak "En Kutsal Hak"mış

dalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Fatih İlçesi Yönetim Kurulu Üyesi Recep Karaoğlu'nun Sulukule'de Kentsel Yenileme Projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan anlaşma çerçevesinde yapılacak evlerden satın aldığı ortaya çıktı.

"Ben istifa ettim diye Sulukuleli başvurusunu geri çekmez"
İstifa eden ama "Herkes aldı, ben kendi ismimle tapu işlemlerini yaptığım için öne çıktım" diyen Karaoğlu "mülkiyet edinmenin en kutsal hak" olduğunu, istifa etmeye mecbur bırakılmasının ardındaki asıl nedeninin Sulukule'yi Koruma ve Yaşatma Derneği'nin Avrupa Parlamentosu'na yaptığı başvuruda ve Meclis'te verilen soru önergesinde isminin geçmesi" olduğunu söyledi. "AKP Fatih İlçe Başkanı beni istifa ettirerek onların bu başvuruyu geri çekeceğini sanıyorsa yanılıyordur."

Avukat Karaoğlu yenileme alanı kapsamında kalan alanda mülk sahiplerinin iki seçeneği olduğunu söylüyor:

"Bir tanesi mülkünü belediyenin hesap ettirdiği bedel üzerinden fatih belediyesine devretmek diğeri ise burada inşaa edilecek binalardan daire almak."

Fakat Karoğlu belediyenin tedbir koyma hakkı olmasına rağmen koymamasının, hak sahiplerinin gayrimenkullerini belediyelerin kendilerine ödeyeceği bedelin üstünde bir bedelle üçüncü şahıslara devretmesini mümkün kılan üçüncü ihtimali yarattığını belirtiyor.

"Ben durumdan istifade ettim"
"Ben suç işlemedim, durumdan istifade ettim" diyen Karaoğlu'nun verdiği diğer bilgiler şöyle:

"Sulukule'de siyasi bağlantısı olan da olmayan da, belediye çevresinden olan da olmayan da aynı şekilde ev aldı. Ben sadece kendi adıma işlem yaptırdım, diğerleri evleri açığa çıkmasın diye başkalarının isimleri üzerinden satın aldılar."

İstifaya zorlanmasının üzerine yaptığı açıklamada Karaoğlu "Bana gayrimenkulünü satan kişinin şikayeti ve itirazı olmadığına göre benim de 'en kutsal hak' olan mülkiyet edinme hakkımın olduğu bir gerçektir" diyor.

"Sulukuleli rant sağlayanlarla da mücadele etmek zorunda"
Aylık gelirleri 300 YTL civarında olan Sulukuleliler, proje kapsamında evlerinin karşılığı olan bedellerin belediye tarafından asla sunulmadığını, özellikle belediye çevresinden "rant sağlamak" isteyenlerin okuma yazma oranının düşük olduğu Sulukule'de insanları kandırdığını, evlerini satıp gidenlerin başka semtlerde yaşayamadığını, pişman olduğunu, TOKİ'nin Taşoluk'ta gösterdiği yerleşim yerinin olumsuz şartlarını ve bütün bunların ötesinde zaten evlerini satmak, tarihlerini bırakıp gitmek istemediklerini belirtmişlerdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukuleden-ev-almak-en-kutsal-hakmis_57844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!