Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sümer Evleri Restore Edilecek

Kapatılan Sümer Bez Dokuma Fabrikası'na ait bazı yapılar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla koruma altına alındı. Kayseri'n

Akşamb>Kapatılan Sümer Bez Dokuma Fabrikası'na ait bazı yapılar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla koruma altına alındı. Kayseri'nin Sümer Mahallesi'nde 1935 yılında yaptırılan 64 konuttan oluşan ''Dış Usta Evleri'', 1937 yılında yaptırılan ve Cumhuriyet döneminin ilk sosyal konut grubu kabul edilen ''Bekar Apartmanı'' ile 1945 yılında yaptırılan 96 konuttan oluşan ''Dış Vazife Evleri'', Türkiye Çalışma Grubu'nun başvurusu ile tescillendi.

KARAR SEVİNÇLE KARŞILANDI

Kayseri Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Kasap, kararı sevinçle karşıladıklarını belirterek, ''Cumhuriyetin ilk yıllarında Kayseri'de kurulan fabrika bölgenin kalkınmasına çok fayda sağlamıştır' dedi. Fabrikanın çevresine yaptırılan ve dönemin mimari özelliklerini taşıyan Bekar Apartmanı'nın, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılıp Gençlik Merkezi haline getirildiğini ifade eden Kasap, 'Harap halde olan Dış Vazife Evleri ve Dış Usta Evleri'nin de restore edilip, değerlendirilmesini istiyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sumer-evleri-restore-edilecek_9471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!