Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sur-i Sultani'ye Metaphor Eli Değecek

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Topkapı Sarayı Müzesi’nin geçmişteki sınırlarına atıfla yeniden ele alınması ve çevresindeki müzelerle birlikte dünya standartlarına kavuşturulması için çalışmalara başladı. Ajans tarafından yürütülen 'Sur-i Sultani Stratejik Vizyonu' projesi kapsamında dünyanın önde gelen müzecilik danışmanı İngiliz

yapi.com.tr
Sur-i Sultani'ye Metaphor Eli Değecek

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Topkapı Sarayı Müzesi’nin geçmişteki sınırlarına atıfla yeniden ele alınması ve çevresindeki müzelerle birlikte dünya standartlarına kavuşturulması için çalışmalara başladı. Ajans tarafından yürütülen 'Sur-i Sultani Stratejik Vizyonu' projesi kapsamında dünyanın önde gelen müzecilik danışmanı İngiliz Metaphor firmasıyla işbirliği yapıldı. Çalışma kapsamında Gülhane Parkı, tarihsel bağlamına uygun bir şekilde yeniden ele alınarak 'yeşil bir kamusal alan' olarak yeniden kurgulanıyor; Darphane-i Amire yapıları düzenleniyor ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri bir İmparatorluk Müzesi oluşuna vurgu yapacak şekilde baştan tasarlanıyor. 

İngiliz Metaphor firmasıyla imza töreninde konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, proje kapsamında hayata geçirilecek çalışmaların İstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer almayı sürdürebilmesi için hayati önem taşıdığını vurguladı. Özgüç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu proje ile sadece İstanbul için değil, tüm dünya için büyük önem taşıyan Sur-i Sultani’nin korunması adına sürdürülebilir bir yaklaşım geliştiriyoruz. Bu yaklaşım çerçevesinde yeni bir kamusal alan ve müzeler parkı oluşturulmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmayla ilk defa kültürel miras alanında müzeolojik bir perspektifle bütünsel bir stratejik plan gerçekleştiriliyor. Böylelikle, Sur-i Sultani içindeki mekânlar birbiri ile ilişkilendirilecek, ziyaretçi yönetimi ve koleksiyon yönetimi gibi problemlere kalıcı çözüm getiren, müzelerin eğitim işlevinin altını çizen proje önerileri geliştirilecek. Amacımız, buradaki uygulamanın ülkemiz için bir örnek teşkil etmesidir”.

Londra’daki Victoria and Albert Müzesi, Bilbao’daki Guggenheim Müzesi, Oxford’daki Ashmolean Müzesi ve Mısır’daki Kahire Müzesi’nin de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü müzelerde imzası bulunan İngiliz danışmanlık şirketi Metaphor’un Direktörü Stephen Greenberg de, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile çalışmanın büyük bir onur olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Tarih ve kültürün bütünleştiği, dünyanın en önemli ve eşsiz noktalarından biri olan bölgede örnek gösterilecek bir çalışma gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu proje, Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un en önemli kültürel değerlerinden biri olan Topkapı Sarayı Müzesi ve bütün olarak Sur-i Sultani’nin uluslararası alanda çekim noktası olması için eşsiz bir fırsat sunuyor”.

Ocak 2009’un ikinci yarısında başlayan stratejik vizyon sürecinin Nisan 2009 sonunda tamamlanması, ardından başlayacak stratejik plan çalışmalarının ise 2010’un ilk aylarında tamamlanması hedefleniyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar, 2010 yılında bir sergiyle kamuoyuna sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sur-i-sultaniye-metaphor-eli-degecek_66077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!