Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Süre Bitti, Kılıçdaroğlu Bilançoları Açıkladı

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) gelirlerinin 2022 yılına kadar ipotek altında olduğunu belirterek, “21’inci yüzyılda Duyun-u Umumiye İdaresi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde taht kurmuştur” dedi.

Radikal Gazetesi
Süre Bitti, Kılıçdaroğlu Bilançoları Açıkladı

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) gelirlerinin 2022 yılına kadar ipotek altında olduğunu belirterek, “21’inci yüzyılda Duyun-u Umumiye İdaresi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde taht kurmuştur” dedi.

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nde yaptığı açıklamada, Kadir Topbaş'a İBB'ye bağlı 23 şirketle ilgili ’bilançoları neden açıklanmıyor, eğer açıklanmazsa pazar günü ben açıklayacağım" demişti. Topbaş'da ilgili yerlere bilançoların verildiğini, bilgi edinme yasası çerçevesinde müracat edenlere de bu bilgilerin verileceğini söylemiş, Kılıçdaroğlu'nu da '"Zaten yapacağı iş bu, becerdiği iş bu, yani hafiyelik" diyerek suçlamıştı.

Kılıçdaroğlu Üsküdar’da bulunan Kafkas Kültür Derneği’nin dünkü ziyaretinde İBB iştiraklerinin bilançolarını açıkladı. Çağdaş bir belediyecilik yönetimin temel unsurunun saydamlık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ancak İBB’ye bağlı 23 büyük şirketin bırakınız en ince ayrıntısını, bilançoları, gelir gider tabloları dahi İstanbullulara açıklanmamıştır. Sayın Topbaş’a bunları açıklayın dediğimizde, 'bunlar anonim şirkettir. Bunların genel kurulları yapılır. Kendi denetçileri vardır' gibi kendince gerekçeler üreterek şirketlerin mali yapılarını kamuoyundan gizlemeyi yeğlemiştir" dedi.

Topbaş’a şirketlerin bilançolarını ve gelir gider tablolarını açıklaması için çağrıda bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu "Sayın Topbaş açıklamadığı için 23 şirketten 21’inin ticari karlarını zararlarını borçlarını ve öz sermayelerini zorunlu olarak biz açıklıyoruz. Sayın Kadir Topbaş’ın İstanbullularla verdiği sözü sayın Topbaş değil biz yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şu bilgileri verdi: "21 şirketten üçü zarar, 18'i ticari kar beyan etti. Zararların toplamın 17 milyon 950 bin lira, kalan 18 şirketin ticari karı da 296 milyon 565 bin lira. Bu sonuçlar olumlu gibi görünmekle beraber bilançolar incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıkmaktadır. 21 şirketin 31 Aralık 2007 tarihi itibari ile kısa ve uzun vadeli borçları 2 milyar 407 milyon 524 bin tl. dolar kuru esas alındığında bu şirketlerin borcu 2 milyar 63 milyon 710 bin dolardır. Bilançolar yakından incelenmesi durumunda İDO’nun 283 milyon 741 bin lira tutarında kanunen kabul edilmeyen gideri bulunmaktadır. Bu giderlerin neler olduğunu Sayın Topbaş’ın açıklamasını bekliyoruz. İBB şirketlerinin bu karlılıkla borçlarını döndürebilmeleri için ciddi yapısal kararların alınması zorunludur. Açıkça görülmektedir ki şirketlerin yıllık bilanço karları ile üzerlerindeki borç yükü arasında 1’e 10 oran vardır. Yani şirketler yıllık karlarını 10 yıl üst üste koyup biriktirdikleri zama ancak ana para borçlarını karşılayabilmektedirler."

Topbaş’ın bir röportajında Gürtuna’dan belediyeyi borçsuz devraldığını açıkladığını belirten Kılıçdaroğlu, büyükşehir belediyesinin şirket borçları dışında hazine müsteşarlığına da 2 milyar 321 milyon lira borçlu olduğunu da ifade etti.

Mali yapının iç açıcı olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu "Bunun için borcun faizini ödemek için bile yeniden borçlanıldığı ortaya çıkmıştır. Bu sağlıksız yönetim anlayışı olarak başka tablo ortaya çıktı. Belediyenin raylı sistem gelirleri, yangın, sigorta ve vergi gelirleri, emlak vergisi gelirleri, ilan asma tahsisi bakım ücreti gelirleri, servis araçları ruhsat izin harcı gelirleri, ilan ve reklam gelirlerinin önemli bir kısmı 2022 yılına kadar ipotek altına alınmış borçların geri ödenmesine tahsis edilmiştir. Duyün-u Umumiye İdaresi, 21’incu yüzyılda İstanbul Büyükşehir Belediyesine taht kurmuştur. İBB’nin saydam olmamasının temelinde bu bilgilerin İstanbullulardan gizlenmesi yatmaktadır" dedi.
Kılıçdaroğlu, kendisine hediye edilen Jago (Kafkas kıyafeti), kalpak ve kama ile gazetecilere poz verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sure-bitti-kilicdaroglu-bilancolari-acikladi_66811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!