Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tablosu 3.5 Milyon Dolar ama Müze Dört Yıldır Kapalı

Güzel Sanatlar Akademisi'nin kurucusu ve Türkiye'de müzeciliğin öncüsü ressam Osman Hamdi Bey'in Gebze Eskihisar'daki müze evi dört yıldır ‘‘tefrişat

Hürriyet
Tablosu 3.5 Milyon Dolar ama Müze Dört Yıldır Kapalı

üzel Sanatlar Akademisi'nin kurucusu ve Türkiye'de müzeciliğin öncüsü ressam Osman Hamdi Bey'in Gebze Eskihisar'daki müze evi dört yıldır ‘‘tefrişat ve çevre düzenlemesi’’ ödeneği bekliyor.

Müzede ressamın yaşadığı ve eserlerini ürettiği mekánlar kilit altında tutulurken, yapının Kocaeli Kültür Müdürlüğü'nce kiralanan bahçesi çay evine dönüştürüldü.

Öte yandan İktisat Bankası koleksiyonunda yer alan Osman Hamdi Bey'in ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ adlı eseri de önümüzdeki günlerde müzayede ile satılacak. İstemihan Talay'ın Kültür Bakanlığı döneminde, 27 Ocak 2002'de yapılacak ilk müzayede durdurulmuş ve koleksiyondaki eserlerin bakanlık tarafından alınması gündeme gelmişti. Ancak geçen iki yıl boyunca Kültür Bakanlığı, Topkapı Sarayı Müzesi Hazine'sinde bulunan eserleri almadı.

Kültür Bakanı Erkan Mumcu, nisan ayında, bakanlığın eserleri satın alacak parası bulunmadığını belirterek satış işlemini yeniden başlattı. Tablo, koleksiyondaki diğer eserlerle birlikte gerekli prosedürün tamamlanmasından sonra açık artırma ile satılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tablosu-3-5-milyon-dolar-ama-muze-dort-yildir-kapali_5542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!