Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tahıl Ambarı Kömür Kokmayacak!

Konya 1. İdare Mahkemesi, Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Karapınar havzasında kurulması planlanan Karaman Akçaşehir kömür ocağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Firma karara itiraz ederek temyiz için Danıştay'a başvurdu. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararın onayladı

yapi.com.tr
Tahıl Ambarı Kömür Kokmayacak!

Çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için yaklaşık 50 yıldır ağaçlandırma faaliyeti yürütülen Konya Karapınar havzasında zengin linyit yataklarının bulunması üzerine, bölgede toplamda 5 bin 400 megavat (Mw) güç üretecek termik santrallerin kurulması için 2013 yılında hazırlıklar yapıldı. Termik santrallere yakıt sağlamak amacıyla 1 milyar 800 milyon ton linyit çıkarılması için bölgede üç kömür ocağı kurulması planlandı.  2014 yılında Konya-Karapınar ve Karaman Akçaşehir havzalarında linyit ocağı kurulması için 3 kömür ocağına da ruhsat verildi. Karaman-Akçaşehir’de kurulacak kömür santralinin yer altı sularını kurutacağını ve Karapınar Kapalı Havzasında yapılan tarımın olumsuz zarar göreceğini savunan bölge halkı ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için Konya Birinci İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Bilirkişi ÇED raporunu eksik buldu

İtirazı değerlendiren mahkeme davayla ilgili bilirkişi incelemesi istedi. Bilirkişi, maden üretim projesinin madencilik uygulamaları açısından kabul edilebilir olmadığını belirterek ÇED Olumlu kararını sakatlayıcı nitelikte buldu. Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, bilirkişi mevcut ÇED olumlu raporuna inceleyen bilirkişi heyeti, hazırladığı raporda şu tespitlere yer verdi:

“ Yeraltı su seviyesinin kömür katmanlarının altına düşürülmesi için yapılan modelleme çalışmalarında sahada her biri 50 litre/saniye debi ile çalışan 177 pompaj kuyusu açılması sonucuna varıldığı, bu senaryo gerçekleştiği takdirde ovadaki yeraltı suyunun zemin yüzeyinden 150 metreden daha derine çekileceği, bu durumda ovada sulu tarımda kullanılan 120 kuyunun atıl kalacağı, buna göre, sulu tarım yapılan 57 bin 300 dönümlük arazide artık sulu tarım yapma olanağı kalmayacağı, ÇED raporunda buna dair bir değerlendirmeye rastlanmadığı...”

“ Kömür ocağında açık ocak işletmeciliği ile basamaklı üretim yapılacağı, basamak yüksekliği 11 metre, basamak genişliği 15 metre ve açılarda yaklaşık 22.5 derece olarak tutulacağı ocakta aynalar 11 metre olarak planlanmış 11 ayna olarak ilerleyeceği, basamak şevlerinin yüksekliği ve açısı kendini tutacak miktarda olup, kayma ya da göçme beklenmemektedir’’  dendiği, bu ifadelerin tamamen afaki olup, rapor içinde herhangi bir şev duraylılık analizine rastlanmadığı..”

 “Yeraltında arta kalan su miktarının tarımsal üretim için gerekli olan sulama suyu için yeterli olup olmayacağı ile ilgili herhangi bir bilginin de mevcut olmadığı, ayrıca yeraltından çekilecek olan suyun nereye taşınacağı ile ilgili ekolojik olarak uygun olmayan bir yöntemden bahsedildiği, alan yakınlardaki Akgöl ve Meke gölüne kurulacak olan bir baraj gölüne aktarılacağının belirtildiği, bu durum Ekolojik açıdan son derece olumsuz olup söz konusu göllerin yapısını bozacağı, rapor kısmında faaliyet aşamasında çalışma alanlarında oluşabilecek erozyonun önlenmesi, mevcut toprak alanların korunması, tarım alanlarındaki tahribatın en aza indirgenmesi için rüzgar perdeleri ve ağaçlandırma faaliyetlerinin gerçekleştirileceğinin taahhüt edildiği, ancak söz konusu çevresel riskler için önerilen faaliyetlerin bilimsel açıdan yeterli kalamayacağının düşünüldüğü..."

Danıştay kararı ile durdurma

Bilirkişi incelemesinin dikkate alan Konya 1. İdare Mahkemesi ÇED Olumlu Kararını hukuka aykırı bularak ÇED Olumlu Kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Konya 1. İdare Mahkemesi’nin aldığı karara itiraz eden firma ise temyiz için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 14. Dairesi şirketin başvurusunu reddederek Konya Birinci İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararın onayladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tahil-ambari-komur-kokmayacak_138706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!