Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tahribatın Genişlemesine Danıştay Geçit Vermedi

Bilirkişi raporlarının eksikliğine dikkat çeken Danıştay 6. Dairesi, Ardanuç’taki hazır beton tesisi için verilen ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.

yapi.com.tr
Tahribatın Genişlemesine Danıştay Geçit Vermedi

Artvin’in Ardanuç ilçesinde faaliyet gösteren kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesisinin kapasite artışı ile yer değişikliği için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. Bilirkişi heyetinin eksik olduğuna dikkat çeken Danıştay, projenin Cehennem Vadisi’ne, Korsil Deresi’ne ve Deriner Barajı’na etkisinin araştırılmadığını belirtti.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; DSİ Genel Müdürlüğü’ne ait arazi üzerinde faaliyetini yürüten şirket, DSİ Taşkın Koruma Projesi’nin son bulmasının ardından tesisini hazine arazisine taşımak ve genişletmek için 2018’de ÇED süreci başlattı. Projeyi inceleyen Artvin Valiliği, ÇED gerekli değildir kararı verdi. Bunun üzerine kararı yargıya taşıyan Ardanuç halkı Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bilirkişi incelemesi kararı veren mahkeme, raporun ardından davanın reddine karar verdi. Kararı temyize götüren Ardanuç halkını, Danıştay haklı buldu. Projenin çevreye vereceği zararın doğru hesaplanmadığını dikkat çeken Danıştay 6. Dairesi kararın hukuka uygun olmadığını belirtti.

Yürütmeyi durdurma kararı verilmemesinin çevrede geri dönülmez tahribatlara yol açtığına değinen davanın avukatı Halis Yıldırım, “Bu davada da diğer tüm davalarda olduğu gibi yürütmeyi durdurma kararları verilmeyerek doğaya ve onun bir parçası olan tüm canlılara maalesef telafisi mümkün olmayan zararlar verilmiştir. Bir kez daha ifade edelim ki geç gelen adalet, adalet değildir. Bu mücadeleyi sürdüren Ardanuç halkı ısrarlı, kararlı ve haklı mücadelesi sonucu kazanımlarını sürdürecektir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tahribatin-genislemesine-danistay-gecit-vermedi_183707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!