Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taksim-Yenikapı Metro İnşaatı Kaldığı Yerden Devam Edecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Taksim-Yenikapı metro hattı inşaatının, belediyenin hazırladığı ilk proje doğrultusunda kaldığı yerden devam edece

Zamanüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Taksim-Yenikapı metro hattı inşaatının, belediyenin hazırladığı ilk proje doğrultusunda kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, “tarihî yarımadanın siluetini bozacağı” gerekçesiyle daha önce onay vermediği Haliç Metro Köprüsü’nün belediyenin hazırladığı projede belirtilen ilk yere yapılacağını bildirdi.

Taksim-Yenikapı arasında yapımı süren İstanbul metrosu hattının Haliç Köprüsü geçişine ilişkin sorular üzerine, Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı döneminde hazırlanan ve DLH’nin de uygun gördüğü metro hattının Anıtlar Kurulu’nda yapılan tartışmalar ve değerlendirmeler, önerilen köprü projesinin de Galata ve Pera’ya uygun düşmediği görüşüyle bugüne kadar beklediğini kaydetti.

Yapılan çalışmalar ve özellikle Tarihî Yarımada Koruma Amaçlı İmar Planları’nın onaylanması nedeniyle bu güzergahın güncelliğini koruduğunu vurgulayan Topbaş, “Haliç Metro Köprüsü daha önceki güzergahını koruyor. Bizim arzumuz, bir an önce bu hattı bitirmek. Daha önce hazırlıkları yapılmış olan tünelleri kullanmak suretiyle köprü geçişiyle hat, Yenikapı’ya ulaşmış olacak. Bu köprü, İstanbul’un önemli ve özellikli yapılarından birisi haline gelecek ve dikkat çekecek. Şu anda köprü projesi ihale aşamasında. 4 Nisan’da ihaleye çıkıyor. Köprünün 24 ayda tamamlanması planlanıyor.” dedi.

Kadir Topbaş, böylece İstanbul’un çok önemli ve yoğunluklu kuzey-güney aksı olan Ayazağa-Yenikapı bölümünün tamamlanmış olacağını, diğer taraftan inşaatı devam eden ve 5 yılda tamamlanması planlanan Marmaray Tüp Geçişi ile de doğu-batı arasında ciddi bir ulaşım aksı oluşacağını bildirdi. Topbaş, “Bu ana akslara dik ve paralel destekleyici aksları da ortaya çıkardığımız zaman, İstanbul’un ulaşımında ciddi mesafe alınacak.’’ diye konuştu. Bu ay içinde Otogar-Bağcılar raylı sistem hattının temelinin atılacağını, daha sonra Bağcılar-İkitelli ve Olimpiyat Stadı’na uzatılacağını ifade eden Topbaş, bu hattın dönemleri içinde tamamlanacağını kaydetti.

Felsefesi, hikayesi, estetiği ve formu olan binaların dünyada farklı değerlendirildiğini ifade eden Topbaş, İstanbul’da bu tarz binaların yapılmasına önayak olmak için Kent Estetik Kurulu oluşturacaklarını söyledi. Şehirde özellikle ana arterler başta olmak üzere 15 katı geçen yapıların bu kuruldan onay almasını planladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Meclis’ten onay aldığımız takdirde bu kurulu oluşturup, bundan sonraki yapıların biraz daha kimlikli, kişilikli, bir şeyler ifade eden, bize yeni bir vizyon açacak tarzda binalar olmasını önemsiyoruz.’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-yenikapi-metro-insaati-kaldigi-yerden-devam-edecek_24060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!