Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarih Boyunca 300 Büyük Deprem ve 40 Tsunami Geçirmiş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl ilk Türk Amirali Kara Mürsel Alp'in konu edildiği 'Kocaeli Tarihi' adı altındaki sempozyumda, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin de merkez üssü olan kentin, bugüne kadar bilinen tarih boyunca 300 deprem ve 40 tsunami geçirdiği belirtildi.

yapı.com.tr
Tarih Boyunca 300 Büyük Deprem ve 40 Tsunami Geçirmiş

DHA'nın haberine göre, Başiskele İlçesi Sahili'ndeki Werborn Otel'de gerçekleştirilen 'Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi' sempozyumu bugün 6 salonda gerçekleşen oturumlarla devam etti. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Daş, Gazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Galip Çağ, Uludağ Üniversitesi'nden Doç Dr. Kamil Doğancı ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan Taner Aksoy'un konuşmacı olarak katıldığı oturumda özellikle İzmit'te yaşanan depremler ele alındı.

Nikomedya "fikren galip" anlamına geliyor

Prof. Dr. Mustafa Daş, İzmit ile ilgili tarihi kaynakların M.Ö. 700 yılına kadar uzandığını söyledi. Prof.Dr. Daş, İzmit'in eski adının Nikomedya olduğunu ve bunun 'fikren galip gelen' anlamına geldiğini belirtti. Prof.Dr. Daş, İzmit'in veba salgınlarından da çok çektiğini, Konstantinapolis açısından önemli bir güzergah olduğunu da söyledi.

300 büyük deprem

Uludağ Üniversitesi'nden Doç.Dr. Kamil Doğancı ise İzmit'te yaşanan depremleri anlattığı konuşmasında, "İzmit, M.Ö. 2100 yılından bu yana şiddetli 300 deprem ve 40 tsunami geçirmiştir. Buna rağmen İzmit hep önemli bir konumda olmuştur. Çünkü jeopolitik açıdan büyük öneme sahiptir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarih-boyunca-300-buyuk-deprem-ve-40-tsunami-gecirmis_130001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!