Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihe Betonlu Makyaj

Yeşilırmak kenarındaki 200 yıllık Yalıboyu evlerinin restorasyonu, yerlerine betonarme yapılar dikilerek yapılıyor! Yeni yapıların sadece dış c

Radikal
Tarihe Betonlu Makyaj

b>Yeşilırmak kenarındaki 200 yıllık Yalıboyu evlerinin restorasyonu, yerlerine betonarme yapılar dikilerek yapılıyor! Yeni yapıların sadece dış cepheleri ahşapla kaplanıyor.

7 bin 500 yıllık geçmişi ve barındırdığı kültür varlıklarıyla son yıllarda dikkatleri çekmeyi başaran kültür kenti haline gelen Amasya'da, Yeşilırmak kıyısındaki Yalıboyu evleri günümüz mimarisine yenik düştü. Restorasyon amacıyla yıkılan 200 yıllık ahşap evlerin yerini, beton binalar almaya başladı.

'Turistler kaçacak'
Mühendisler Odası Başkanı Cihan Sancak, "Turistler Yalıboyu evlerini ve buradaki ahşap mimari özelliklerini görmeye geliyor. Orjinalleri yıkılarak yerlerine betonarme evler yapılıyor. Bu evlerin dışını ise ahşapla kaplayarak konaklara eski görünümünü kazandırmaya çalışıyorlar" dedi. Yalıboyu evlerinin Amasya'nın turizminde çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Sancak, şöyle devam etti:

"Antalya Kaleiçi'nde yapılan hatalar burada tekrar ediliyor. Kentimize gelen yabancı konuklar kalmak için tarihi ahşap binaları tercih ediyor Onlar için nostaljiyi ifade eden bu binaların yerlerini beton binalar aldıkça ne kadar dış yüzünü ahşap giydirme yaparsanız yapın, gelen konukları kaçırırsınız. Safrabolu'da evler iyi korunduğu için turistler oraya akın ediyor. Fakat Amasya'da tarihi evler Anıtlar Yüksel Kurulu aracılığıyla yıkılarak betonlaştırılıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihe-betonlu-makyaj_22226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!