Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Tarihe Sahip Çıkma Ödülü Hapis Cezası

Tarihe Sahip Çıkma Ödülü Hapis Cezası

Sabah Gazetesi
Tarihe Sahip Çıkma Ödülü Hapis Cezası

adıllıoğlu çifti Boğaz'daki tarihi yalılarını izinsiz restore ettikleri gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tasarım ve dekorasyon alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden birine layık görülen Zeynep Fadıllıoğlu ile ünlü işletmeci eşi Metin Fadıllıoğlu konaklarını izinsiz restore ettikleri gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

'Boğaza Bakan Ev' isimli yapıtıyla İngiltere'nin tasarım Oscar'ı sayılan 2005 Tasarım ve Dekorasyon Ödülü'nü kazanan Zeynep Fadıllıoğlu eşi Metin Fadıllıoğlu ve mimar Ahmet Hatipoğlu'nun Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 2 yıldır süren davasında sürpriz bir karar çıktı. Mahkeme, Fadıllıoğlu çiftini sahibi oldukları Sarıyer Rumeli Hisarı'ndaki Amiral Fahri Engin Paşa Konağı'nı izinsiz restore ettirdikleri gerekçesiyle 'Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu'na Muhalefet' suçunundan 1 yıl 8 ay hapis ve 117 YTL para cezasına çarptırdı. Çiftin iyi hallerini göz önünde bulunduran mahkeme cezayı erteledi. Avukatları ise müvekkillerinin beraat etmeleri gerektiğini belirterek dosyayı temyiz etti.

5 yıl suçtan uzak duracaklar
Verilen karara göre Fadıllıoğlu çifti ve Ahmet Hatipoğlu, 5 yıl içerisinde benzer bir suç ile yargılanırlarsa aldıkları ceza tekrar ele alınacak. Öte yandan önceki duruşmaya katılan Metin ve Zeynep Fadıllıoğlu ifadelerinde suçlamayı ret ederek, "Davaya konu olan konakta oturmaktayız. Söz konusu konak 2. derece tarihi eser nitelikte olup, restorasyon için gerekli her türlü izin alındı. Restorasyon işleri tamamen yasalara uygundur. Beraatimizi istiyoruz" diye savunma yapmışlardı.
Restorasyon işlerini alınan izne uygun olarak yaptığını belirten mimar Ahmet Hatipoğlu da, "Yapılan işlemlerin tamamı projeye olduğu gibi verilen ruhsata da uygundur. Aykırı bir durum yoktur. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu'na muhalefet etmedim, suçlamayı kabul etmiyorum" diyerek beraatini talep etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihe-sahip-cikma-odulu-hapis-cezasi_40353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!