Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Safranbolu’da Zaman ...

Tarihi Çorum Saat Kulesi Restore Ediliyor

Kültür Bakanlığı, onarım için 10 yıldır ödenek bekleyen tarihi Çorum Saat Kulesi’nin restore edilmesi için proje hazırlatıyor. Projeyi, Âşık Ma

NTV-MSNBC
Tarihi Çorum Saat Kulesi Restore Ediliyor

b>Kültür Bakanlığı, onarım için 10 yıldır ödenek bekleyen tarihi Çorum Saat Kulesi’nin restore edilmesi için proje hazırlatıyor. Projeyi, Âşık Mahzuni Şerif’in kızı Mimar Yetiş Şerif başkanlığında oluşturulan teknik heyet hazırlayacak.

Çorumlu Beşiktaş Muhafızı Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 yılında yaptırılan, 27,5 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi’nde, depremler sonucu çatlamalar oluştu. Özellikle 1996 depreminden sonra hasarı artan kuleden, zaman zaman sıva ve taşlar düşmeye başladı.

Kültür Bakanlığı, saat kulesinin restore çalışmalarını başlatmak üzere proje hazırlamaları için Mimar Yetiş Şerif başkanlığında bir heyeti Çorum’a gönderdi. 5 mimardan oluşan ekibin, proje çalışması çerçevesinde keşif yapacakları ve restore çalışmaları için gereken ödenek miktarını belirleyecekleri bildirildi.
Heyet başkanı Yetiş Şerif, Belediye Başkanı Turan Atlamaz’ı ziyaretinde, Saat Kulesi için 2 günlük projelendirme çalışması yapacaklarını söyledi.
Projelendirmenin ardından restorasyon ihalesinin yapılacağını belirten Şerif, “Müze Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre Saat Kulesi’nin köklü bir projeye ihtiyacı var. Çorum Saat Kulesi’nin Anıtlar Yüksek Kurulu’nda çizilmiş bir projesi yok. Artık biz bir isimlendirme yapacağız. Saat Kulesi’nin restore çalışmalarını belediyenin desteği ile gerçekleştireceğiz” dedi.
Çorum Tarihi Saat Kulesi, 1894’te Çorumlu Beşiktaş Muhafızı Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından yaptırıldı. 27,5 metre yüksekliğindeki saat kulesine 81 basamaklı döner merdivenle çıkılıyor. Sarı renkli kesme taştan olan kulenin kapısı üzerinde kitabesi bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-corum-saat-kulesi-restore-ediliyor_8216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!