Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Eserlere Savaş Nakli

Gazeteci-yazar Özgen Acar, Kültür Bakanlığı'nın savaşın Türkiye'ye sıçrama olasılığını gözönüne alarak, 34 ildeki öncelikli tarihi eserleri Kayseri

Hürriyetb>Gazeteci-yazar Özgen Acar, Kültür Bakanlığı'nın savaşın Türkiye'ye sıçrama olasılığını gözönüne alarak, 34 ildeki öncelikli tarihi eserleri Kayseri'ye göndermek üzere sandıklattığını öne sürdü.

Acar, Tarih Vakfı'nın TBMM Eski Senato Salonu'nda düzenlenen ‘‘Savaş ve Kültürel-Tarihsel Miras’’ panelinde yaptığı açıklamaya ilişkin Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Acar, bir uzman heyetin, savaşın sıçrama olasılığının bulunabileceği Güneydoğu illerindeki müzelerden en seçkin ve değerli eserlerin özenle sandıklandığını kaydetti. Acar bu konuda hazırlık yapıldığını ve eserlerin henüz Kayseri'ye ulaştırılmadığını söyledi.

Kayseri Kültür Müdürü Şükrü Efe ise, savaş gibi risk tehlikesi olduğunda değerli eserlerin güvenli bölgelere taşınmasının yönetmelik gereği olduğunu belirtti. DHA muhabirine Efe, şu anda böyle bir durumun sözkonusu olmadığını ifade etti.

TARİHİ BİNALARA BEYAZ BAYRAK

Diyarbakır ve Mardin'in tarihi ve kültürel değerlerinin Irak'ta çıkan savaştan etkilenmemesi için bir dizi önlem alındı. Müze ve tarihi binaları bombardımandan korumak için beyaz bayrak asıldı. Mardin İl Kültür Müdürü Mustafa Kemal, müzedeki önemli tarihi eserlerin sandıklara yerleştirildiğini, tehlike anında güvenli bölgelere nakledilmek üzere hazır bekletildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-eserlere-savas-nakli_3890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!