Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Eserlerin Onarımı İçin 10 Aydır Bekleyen Yönetmelik Hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, 5226 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çevçevesinde Emlak Vergisi’nin yüzde 10’unun tarihî eserlerin bakım ve onarımı için kullanılması için dolaylı yönetmeliğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Zamanültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, 5226 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çevçevesinde Emlak Vergisi’nin yüzde 10’unun tarihî eserlerin bakım ve onarımı için kullanılması için dolaylı yönetmeliğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İsen, yönetmeliğin hazırlık çalışmalarının sürdüğünü, ilgili kurumlarla da görüştükten sonra yayınlanacağını açıkladı. İsen, kanun çerçevesinde belediyelerin Emlak Vergisi’nin yüzde 10’unu il özel idaresi bünyesinde açılan hesaba yatırmasının zorunlu olduğunun altını çizdi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da, valiliklere genelge gönderildiğini söylemiş, yasanın uygulanmasına ilişkin yönetmelik ile ilgili soruya ise “O konuyu hallettik.” cevabını vermişti. Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Burhanettin Zengin, yeni düzenlemenin tarihi eserlerin onarımındaki kaynak sıkıntısını önemli ölçüde azaltacağını düşünüyor. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamza Gündoğdu ise kültür varlıklarının korunması hakkında bugüne kadar çıkan kanunların pansuman tedbir niteliğinde olduğunu söylüyor. Gündoğdu, bu konuda yapılacak en doğru işin kültür varlıklarının korunması konusunda genel bütçeden bir pay ayrılması olduğunu dile getiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-eserlerin-onarimi-icin-10-aydir-bekleyen-yonetmelik-hazirlaniyor_25414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!