Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Evlere Vatandaşlar Sahip Çıktı

Vatandaşlar, orijinale uygun onardıkları evleri oturulur hale getiriyor.Çanakkale Boğazı’nda stratejik bir konuma sahip olan Gelibolu, tarihin her döneminde ilgi odaklarından birisi oldu..

NTV-MSNBC/Gökhan Kökçakatandaşlar, orijinale uygun onardıkları evleri oturulur hale getiriyor.Çanakkale Boğazı’nda stratejik bir konuma sahip olan Gelibolu, tarihin her döneminde ilgi odaklarından birisi oldu..

1354’ten bu yana Osmanlı’nın elinde bulunan kentteki yapılar ise büyük oranda günümüze ulaşamadı. Ancak ulaşan binalar ise bakımsızlık yüzünden yıkılmaya yüz tuttu.

Günümüze kadar ulaşan 120 evin bir çoğu oturulacak durumda değil..

Tarihi evlerin yıkılma tehlikesi altında bulunması, Gelibolu’da bazı vatandaşları harekete geçirdi. Evler, eskiye uygun mimarisiyle onarılarak yeniden oturulabilir hale getiriliyor.

Mehlika Sayın bu vatandaşlardan bir tanesi. Sayın “Geldim evlerimizi çok harap gördüm. Hatta eşimle beraber burada bir daire almaya diye geldik. Fakat o eski evleri gördükten sonra kendi evimize kıyamadım satılmasına. Yıllarca kiracı evimde kaldı. Her tarafı dökülmüş harap bir haldeydi. Eşimde buna muvafakat etti. O eski ev olduğu için daha çok istedi. Neticede eski evimizi tamire karar verdik. Emekli maaşı ile her sene biraz biraz, biriktire biriktire bu hale getirdik. Şimdi oturabilecek hale getirdik. Daha tam olarak tamamlayamadık ama artık çok az bir işi kaldı. İnşallah ben bir öncülük etmiş olayım. Benim gibi bütün eski ev sahipleri buralara bir gelsinler. Dayanamadım o eski evlerin o eski eserlerin mahvolmasına dayanamadım. Gördükçe de şimdi üzülüyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-evlere-vatandaslar-sahip-cikti_30220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!