Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Fatih Kulesi Turizme Kazandırılacak

Kızılay Manisa Şubesi hizmet binasının Fatih Sultan Mehmet’in kulesi olarak tespit edilmesinden sonra Vali Orhan Işın, binanın restorasyonu için ça

Zamanb>Kızılay Manisa Şubesi hizmet binasının Fatih Sultan Mehmet’in kulesi olarak tespit edilmesinden sonra Vali Orhan Işın, binanın restorasyonu için çalışmalara başladı.

Sultan II. Murad, 1445 tarihinde Manisa’da büyük bir saray ve bahçe yaptırdı. Bu saray çok ünlüydü ve Manisa’ya gelen şehzadelerin başlıca ikametgah yeriydi. Manisa Sarayı ve bahçesi, 56 dönümlük alanı kaplıyordu. Saray ve bahçesinin Şehzadeler Türbesi’nden (22 Sultanlar) Şehitler İlköğretim Okulu, Fatih Parkı ve istasyon civarına uzanan sınırlar arasında bulunduğu bilinmektedir.

Bu sarayın 13 kulesinden biri olan, günümüzde mülkiyeti Kızılay Derneği’ne ait ve hizmet binası olarak kullanılan binanın restore edilebilmesi için Vali Işın dernek binasına giderek incelemelerde bulundu. Kızılay Genel Müdürlüğü yetkililerinden, binanın restore edilebilmesi için cevap beklediklerini belirten Işın, binanın restore edilebilmesi için çalışmaların başlatıldığını ve gerekli izinler alındığı takdirde orijinal haliyle kale olarak düzenlenip Manisa turizmine kazandırılacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-fatih-kulesi-turizme-kazandirilacak_16243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!