Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Irgandı Köprüsü Restore Edildi

Dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri olan ve restorasyonu tamamlanan tarihi Irgandı Köprüsü, 17 Mart’ta hizmete açılacak. Bursa’nın merkez Osma

NTV-MSNBCb>Dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri olan ve restorasyonu tamamlanan tarihi Irgandı Köprüsü, 17 Mart’ta hizmete açılacak.

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçe Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Osmangazi Belediyesi’nin, tarihi mirasın korunması ve yaşatılması amacıyla başlattığı projelerden biri olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, ‘restore et-işlet-devret’ modeliyle 10 yıllığına belediyeye tahsis ettiği köprünün restorasyonu için yaklaşık 1 trilyon lira harcandı.

Tarihsel dokusuna uygun olarak 2002 yılının Temmuz ayında restorasyonuna başlanan yaklaşık 10 metre genişliğindeki köprünün iki tarafına, aslına uygun olarak toplam 22 ahşap konstrüksiyonlu dükkan yapıldı. Ortasında 3.6 metre genişliğinde geçiş yolu bulunan ve yürüme yolunun üzeri 6 metre yüksekliğinde bir tavanla kapatılan köprünün her 2 ayağında yer alan ve daha önce depo olarak kullanılan iki bölme (mahzen), kafeterya ve çok amaçlı kültürel tesis olarak düzenlendi.

IRGANDI KÖPRÜSÜ’NÜN TARİHİ
Restorasyonunda orijinal malzemenin benzeri kullanılan, 2 depo ve 1 mescitle, 31 dükkandan oluşan Irgandı Köprüsü, 1442 yılında Irgandılı Ali’nin oğlu Hoca Muslihiddin tarafından yaptırılmış. Depremler, savaşlar ve bakımsızlık nedeniyle zamanla hasara uğrayan ve Kurtuluş Savaşı sırasında orta bölümü tahrip olan köprü, Haşim İşcan’ın valiliği döneminde yeniden yapılmış, fakat özgün mimarisine bütünüyle sadık kalınamamıştı.
Son restorasyonla 1855 yılında yaşanan depremden önceki yapısına kavuşturulan Irgandı Köprüsü dışında, İtalya’nın Floransa ve Venedik kentleri ile Bulgaristan’ın Lofça kentinde birer çarşılı köprü bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-irgandi-koprusu-restore-edildi_9844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!