Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kentler Birliği Üyeleri Şanlıurfada Buluştu

“Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması” 31 Ağustos–2 Eylül 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi. Buluşmaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen belediye başkanları, valiler, bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan üç yüzün üzerinde kişi katıldı.

yapi.com.tr
Tarihi Kentler Birliği Üyeleri Şanlıurfada Buluştu

Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması” 31 Ağustos–2 Eylül 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi. Buluşmaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen belediye başkanları, valiler, bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan üç yüzün üzerinde kişi katıldı. Katılımcılar, Şanlıurfa kent gezisi kapsamında arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği Göbeklitepe ve doğal dokusu dolayısıyla özgün bir yapıya sahip olan Harran’daki koruma çalışmalarını incelediler. Vali Kemal Gazezoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması”na Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şanlıurfa Vali Vekili Abdülmuttalip Akdemir, Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kurt, Şanlıurfa Belediye Başkanı A. Eşref Fakıbaba, TKB Başkanı Mehmet Özhaseki, TKB Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ve belediye görevlileri katıldı.

Girişte ÇEKÜL Vakfı “Kültür Elçileri” tarafından karşılanan Ertuğrul Günay, “Çok engin bir tarih ve kültür mirasının üzerinde bulunduğumuzu, tarihi bir yerleşimin içine çürük diş gibi beton bir binanın yapıldığını gördüğüm zaman yüreğime bir hançer saplandığını hep hissetmişimdir. Ama buna itiraz edememekten de sıkıntı duymuşumdur. Şimdi buna itiraz edebilecek bir mevkideyim. Hep birlikte çalışacağız. Yakın geçmişe kadar Türkiye, soyut ve somut her anlamda naylonlaşmaya terkedilmişti. Biz bunu yeni fark ediyoruz ve bu konuda el birliğiyle çalışmaya gayret gösteriyoruz artık. Dışarıda gördüğüm ÇEKÜL Vakfı’nın gencecik “Kültür Elçileri”ne karşı ve bütün dünyaya karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Dünyanın bu değerlerinin korunması ve büyük emanete sahip çıkma anlayışı içinde bir arkadaşınız olarak beni bu kuruluşun bir fahri üyesi sayarsanız bundan büyük bir onur duyarım.” dedi. TKB’nin çalışmalarından sürekli haberdar olmak istediğini söyleyen Günay, “Kapıdan girerken bizleri karşılayan çocuklara, hangi sıfatla burada olduklarını sordum. ÇEKÜL “Kültür Elçisi”yiz dediler. Büyük elçiniz kim diye sordum; düşündüler, büyük elçi Metin Sözen dediler. Hocam, yaptığınız işi bu çocukların aklına düşürmüşseniz, çok sağlam bir yerden başlıyoruz demektir. “ dedi.

Belediye Başkanı olmadan önce tarihi ve kültürel miras konusunda yeterince bilinçli olmadığını belirten A.Eşref Fakıbaba, “ Ancak başkan olduktan sonra, insanlığın ortak mirası olan, geçmişin yaşantısını gözler önüne seren, geleceği şekillendiren bu değerlerin korunması sorumluluğunu fazlasıyla hissettim. Onlar, öncelikle bizden önceki nesillere aittiler ve bizler, onlara zarar vermezsek gelecek kuşakların malı olacaklardır. Biz, yalnızca onları gelecek nesillere ulaştıracak koruyucularız.” şeklinde konuştu.

Mehmet Özhaseki, “Binaların yaşatılması kadar onu yaşatan ruha da sahip çıkmamız gerekiyor. Soyut mirasın da yaşatılması gerekiyor. TKB’nin felsefesi karşısında sadece somut mirası korumak yetersiz kalıyor. Millet olarak bizi farklı kılan, kendimize has bazı değerlerimiz var. Bunlara da sahip çıkmalıyız. Dünya küçülüyor. Fiziki olarak değil; ama fiili olarak küçülüyor. Bir aile gibi oldular insanlar. Bizim bu aile içinde nasıl yer alacağımız çok önemli. Onurlu ve şahsiyetli bir fert olarak mı yer alacağız, bu çok önemli. TKB olarak bu görevi de üstlenmiş bulunuyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye anayasanın birinci maddesi kültürle başlayıp kültürle bitmedikçe, anayasa değişikliği tamamlanmayacaktır.” diyen Prof. Dr. Metin Sözen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu açıdan kültür öncelikli olmayan bir gündem geleceğe taşınamaz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın küçücük bir bütçesi yoktur. Akıl, düşünce ve birikim onun en büyük kaynağıdır. TKB, elinizde büyük bir güç olarak duruyor. Buradaki insanlar sizden kaynak istemiyorlar. Çalışmaları kısaltacak karar alma süreçlerinin yaratılmasını istiyorlar.”

Katılımcılar, kent gezisi kapsamında Balıklı Göl, tarihi çarşı, Gümrük Hanı, Meclis Evi, Mevlevihane, Divanyolu, Ulu Camii, Halepli Bahçe Mozaikleri, Topçu Meydanı, Fırfırlı Camii, Göbekli Tepe ve Harran’daki koruma çalışmalarını yerinde incelediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kentler-birligi-uyeleri-sanliurfada-bulustu_56196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!