Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Meclislere Ziyaretçi Akını

Onarım nedeniyle bir süredir kapalı tutulan, Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in tanığı Birinci ve İkinci Meclis binaları, restorasyonun ardından vatandaşların akınına uğradı. Müze olarak kullanılan binaları, ilk altı günde toplam 9 bin 62 kişi gezdi.

Hürriyet ANKARA
2 Tarihi Meclislere Ziyaretçi Akını

Onarım nedeniyle bir süredir kapalı tutulan, Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in tanığı Birinci ve İkinci Meclis binaları, restorasyonun ardından vatandaşların akınına uğradı. Müze olarak kullanılan binaları, ilk altı günde toplam 9 bin 62 kişi gezdi. Müze olarak kullanılan Birinci ve İkinci Meclis binaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onarım ve tanzim çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Cumhuriyet Bayramı’nda, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bazı bakanların katıldığı törenle tekrar hizmete açılmıştı.

Açılışın hemen ardından vatandaşlardan yoğun ilgi gören Cumhuriyet’in tanığı bu iki önemli binayı, ilk altı günde toplam 9 bin 62 kişi ziyaret etti. Buna göre, Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak faaliyet gösteren Birinci Meclis’i ilk gün 275, Cumhuriyet Müzesi işlevi gören İkinci Meclis binasını da 391 vatandaş gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, bu iki müzeye gelecek ziyaretçi sayısının her geçen gün artmasını beklediklerini söyledi. Düzgün, iki müzeden, restorasyonun ardından açıldığı ilk dört günde, 5 bin 474 YTL gelir elde edildiğini bildirdi.

Büyük Önder Atatürk’ün, Milli Mücadelenin merkezi olarak seçtiği Ankara, 1920 yılında kale ve eteklerindeki eski evlerden oluşan, yaklaşık 20 bin nüfuslu küçük bir Anadolu kentiydi. Birinci ve İkinci Meclis binaları, bu küçük kentin merkezi olan Ulus Meydanı civarına kurulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-meclislere-ziyaretci-akini_64607.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • çok güzeLmiş.. YANITLA
  • çok güzel bir bina YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!