Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Miras, İlgisizlik ve Kanun Yetersizliği Yüzünden Yok Oluyor

Adapazarı’nın kültür kimliğini oluşturan tarihî yapılar, özellikle depremden sonra daha hızlı şekilde ortadan kalkmaya başladı. Sakarya Üniversites

Zamanb>Adapazarı’nın kültür kimliğini oluşturan tarihî yapılar, özellikle depremden sonra daha hızlı şekilde ortadan kalkmaya başladı. Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Tülin Çoruhlu, hiç olmazsa ayakta kalmayı başaran eserlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Sakarya'nın tarihî dokusu bir bir yok oluyor. Özellikle depremden sonra şehrin simgesi haline gelen tarihî yapıların ilgisizlikten yıkılması tepki topluyor.

Sakarya'da ahşap konakların birçoğu deprem, yangın ve çeşitli sebeplerle yıkılmış durumda. Adapazarı'nın simgesi, en gösterişli, muhteşem mimarisiyle dikkat çeken Sabit Efendi Konağı da sonunda ortadan kalktı. Depremden sonra ağır hasar gören ve uzun bir süre onarılmayan konak artçı depremlerle hasarı artınca yıkıldı. Muhteşem tarihî bina artık sadece fotoğraflarda kaldı. Ayrıca şehre adını veren Cevat Adapazarlı'ya ait konak daha önce bir yangınla kül olmuştu.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Tülin Çoruhlu, özellikle depremden sonra tarihî ahşap evlerin yıkılmasının hızlandığını söyledi. Çoruhlu yaptığı açıklamada, sık sık yaşanan depremler nedeniyle bu bölgedeki taşınmaz kültürel varlıkların diğer yerlere oranla daha az kaldığını kaydetti. Yetkililerin yanı sıra toplumun da tarihî değerlere karşı duyarlı olmasını isteyen Çoruhlu, merak duyulan bu eserlerin korunması için ne yazık ki gerekenin yapılmadığını dile getirdi. Ayakta kalmayı başaran eserlere sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Çoruhlu, bu yapılara sahip çıkılarak restorasyonlarının yapılması gerektiğini anlattı. Çoruhlu, “Çok acı ki kültürel varlıklarımızın değerini bilmiyoruz. Bu anlayışla bu eserler birer birer yok olacak.” diye yakındı.

Sakarya Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhanattin Zengin de depremden sonra şehir merkezinde onarımı yapılmayan birbirinden kıymetli 6 tarihî binanın yıkıldığını söyledi. SİT alanı dışında kalan ve çeşitli belgelerde bulunan tarihî evlerin daha kolay yıkıldığını ifade eden Zengin şunları söyledi: “Bina sahipleri bir şekilde tarihî bina yıkılınca, binanın yerine istedikleri gibi başka bir şey yapıyor. Bu da tarihî binanın yıkımını kolaylaştırıyor. Oysa SİT alanı içinde olan tarihî binalar gibi bu binalar da yıkılsa bile arsasına yeni bina yapımına izin verilmemesi halinde belki yıkımın önüne geçilebilir.”

Sakarya İl Kültür Müdür Vekili Mürşit Yazıcı ise, Taraklı dahil Sakarya genelinde toplam 345 adet tarihî kültürel varlık tespit ettiklerini söyledi. Tarihî binaların giderek azaldığını doğrulayan Yazıcı, bununla ilgili yeni tedbirlerin ve düzenlemelerin gündemde olduğunu kaydetti. Yazıcı, yeni düzenlemelerle Emlak Vergisi'nin yüzde 10'urun tarihî eserlerin bakım ve onarımı için aktarılacağını, ayrıca yıkılan tarihî yapıların yerine ancak benzer şekilde bina yapımına izin verilebileceğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-miras-ilgisizlik-ve-kanun-yetersizligi-yuzunden-yok-oluyor_15843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!