Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Palu Köprüsü Restore Edilecek

Elazığ'da 1950`li yıllarda yaşanan yangın ve heyelan nedeniyle şimdiki yerine kurulan tarihi Palu Köprüsü restore edilecek.

Yeni Şafak Gazetesi/Veysi Erdoğan
Tarihi Palu Köprüsü Restore Edilecek

lazığ'da 1950`li yıllarda yaşanan yangın ve heyelan nedeniyle şimdiki yerine kurulan tarihi Palu Köprüsü restore edilecek.

Elazığ`ın Palu ilçesinde 12. yüzyıl Artuklu dönemine ait tarihi İpek Yolu güzergahındaki kuzeydoğu-güney bağlantısını sağlayan tarihi eski Palu Köprüsü, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilecek. 1960 yılında çıkan yangında tahta kısımları yandığı için kullanılamaz hale gelen ve 1996 yılında yapılan çalışmayla onarılan 4 metre eninde 160 metre uzunluğundaki tarihi köprü, şu anda eski ayakları üzerine dökülen beton ve eklenen çelik kirişlerle hizmet veriyor. Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altınyuva, yaptığı açıklamada, köprüyle ilgili geçen yıldan itibaren genel müdürlük nezdinde çalışmalara başladıklarını, hazırlanan projeyle bu yılın Kasım ayında ihalesinin yapıldığını ve köprünün restorasyonunun 2,5 milyon YTL bedelle ihale edildiğini söyledi. Restorasyonla ilgili bu yıl sadece proje ödeneğinin bulunduğunu, hedeflerinin restorasyon ve onarım çalışmalarının 2008 yılının sonuna kadar tamamlanması olduğunu anlatan Altınyuva, genel müdürlükten yeterli ödeneğin sağlanacağını umduğunu bildirdi. Restorasyon kapsamında köprünün aslına uygun tüm parçalarının birebir projelendirildiğini kaydeden Altınyuva, "Bu çerçevede inşallah bu tarihi köprümüz yeniden eski özelliğine kavuşmuş olacaktır. Burda bildiğiniz gibi kale ve eski Palu`nun bulunması, köprüyle de bütünleştiği zaman geçmişe dönük bir nostalji de yaşatacak ve insanlara cazibe merkezi olarak yeniden bir çekim alanı oluşturacak." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-palu-koprusu-restore-edilecek_51203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!