Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Safranbolu’da Zaman ...

Tarihi Saat Kulesi, ‘Saatçi’ Kiracısına Emanet

Tokat’ta, Omanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi saat kulesi, 10 yıldır altında saat tamirciliği yapan 35 yaşındaki Ahme

NTV-MSNBC
Tarihi Saat Kulesi, ‘Saatçi’ Kiracısına Emanet

b>Tokat’ta, Omanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi saat kulesi, 10 yıldır altında saat tamirciliği yapan 35 yaşındaki Ahmet Ulan’a emanet edildi.

Tokat’ta yaklaşık 101 yıl önce 2. Abdülhamit’in 25. yaş gününde yaptırılan saat kulesinin, 10 yıldır bakımını üstlenen ve kulenin altında saat tamirciliği yapan Ahmet Ulan, tarihle iç içe bir yerde çalışmanın kendisine huzur verdiğini belirterek, 1985 yılında kulenin altında bulunan tek işyerine kiracı olarak geldiğini ve burada baba mesleği olan saatçiliği sürdürdüğünü ifade etti.

Kuleyi ziyaret etmek isteyenleri de kendisinin gezdirdiğini söyleyen Ahmet usta, ziyaretçilerin yoğun olması nedeniyle, bazen işini yapmakta zorlandığını söyledi.
Bu işi severek yaptığını söyleyen Ulan, “Bu dükkanın yapılmasındaki amaç, bir saatçinin devamlı olarak burada durması ve saat kulesine de sahip çıkmasıymış. Ben gelmeden önce de geçmiş yıllarda burada bekleyen saatçiler olmuş. Kulenin beklenmesi, ziyaretçilerin gezdirilmesi karşılığında hiçbir maddi ücret talep etmiyorum. Aksine çok mutlu oluyorum. Bazen öyle günler oluyor ki işyerimde dahi duramıyorum. Günde en az 8 veya 10 kişi buraya geliyor. Kulenin her türlü onarımı ile ben ilgileniyorum. Haftada en az iki kere yukarı çıkarak, saati kuruyorum. Geçmişten bugüne tarihi yansıtan bu yapının altında çalışmak ve aynı zamanda onun bakımını üstlenmek beni çok mutlu ediyor. Bu sayede baba mesleği olan saatçiliği de en iyi şekilde yaşatmış oluyorum” diye konuştu.


‘EN İYİ SPOR”
Kulenin 35 metre uzunluğunda ve 105 basamaktan oluştuğunu belirten Ahmet Usta, haftada en az 2 kez kuleye çıkmaktan hoşnut olduğunu belirterek, “Bundan daha iyi spor olamaz” dedi.
İlk geldiği yıllarda kuleye çıkmak için zorlandığını, ancak zamanla alıştığını anlatan Ahmet usta, “Ziyarete gelenler ve kuleye çıkmak isteyenler ilk bakışta bir şey anlamıyor. Ama yukarı çıkıp indiklerinde bir hayli yoruluyorlar” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-saat-kulesi-saatci-kiracisina-emanet_8670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!