Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi, Saray Entrikası Yedi

TBMM'ye bağlı Milli Saraylar'daki 'milli kayıp' açıklandı. Sadece Dolmabahçe Sarayı'ndan 50 yılda 60 bini aşkın kayıtlı obje kayboldu. 'Karakal

Radikal
Tarihi, Saray Entrikası Yedi

b>TBMM'ye bağlı Milli Saraylar'daki 'milli kayıp' açıklandı. Sadece Dolmabahçe Sarayı'ndan 50 yılda 60 bini aşkın kayıtlı obje kayboldu. 'Karakalem tablo' sanılan eser fotoğraf çıktı.

TBMM bünyesindeki Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na (MSDB) bağlı saray, müze, kasır ve fabrikalarda oluşan yolsuzluk, kayıp ve tahribatın bilançosu çıkarıldı. 'Milli kayıp' trilyonları bulurken, en büyük zarar Dolmabahçe Sarayı'nda.
TBMM Başkanı Bülent Arınç ve TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Bilim Kurulu, 'Çürüyen Halılar' meselesiyle gündeme gelen Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu'nda dün bilgilendirme toplantısı yaptı. Gazetecilere galoş dağıtılan toplantıda, Arınç, "Biz buraların sahibi değil, emanetçisiyiz. Halka ait olan bir şeyi halktan saklama devri artık geride kalmıştır" diye konuştu.
Arınç, bir soru üzerine "İhmaller olmuştur, göz ardı edilmiştir. Ve bildiğiniz gibi, saraylar da entrikanın bol olduğu yerlerdir. Geçmişte de böyleydi, şimdi de böyledir" dedi. Toplantıda özellikle Dolmabahçe'ye eğilen Arınç, şu özet bilgileri verdi:


*Dolmabahçe Sarayı'ndaki 1952 tarihli ilk sayımda 10 bin 281 'tarihi', 62 bin 380 'demirbaş' olmak üzere, toplam 72 bin 661 eşya kaydedildi. Şu anda 3 bin 161 parça tarihi, 8 bin 180 parça demirbaş olmak üzere, toplam 11 bin 342 parça eşya, vekâleten Dolmabahçe Sarayı Müdürlüğü'nü yürüten Dr. Pelin Aykut Saçaklı'nın üzerinde gözüküyor. Saçaklı ise 22 Ağustos 2003 tarihinde görevinden alındı.

*1952 envanterinde yer alan 'Zonaro'ya ait suluboya kır manzaralı tablo 1993'ten itibaren kayıp. Sarayda, K 279 envanter numaralı eserin orijinal karakalem çalışması değil, sanatçının yağlıboya tablosunun bir fotoğrafı olduğu anlaşıldı. Sarayda 192 adet imzasız tablo bulunuyor.

*Nisan 2003'te Muayede Salonu'nda bulunan altı tarihi halı, pilastik borulardan sızan yağmur suyuyla ıslandı ve çürümeye başladı. İhmali görülen yedi görevliden altısı görevinden alındı, daire başkanı ise istifa etti.

*2001 yılında iç hizmetler biriminde bir eleman uzmanların bilgisi dışında tarihi yün Uşak halısını temizlemek istedi. Ciddi bir tahribat tespit edilmedi.

*Dolmabahçe Sarayı'ndan 1924-1930 arasında Bakanlar Kurulu kararıyla on binlerce parça eşya çeşitli kamu kurumlarına gönderildi. Bunlar 197 sayfalık bir defterde, 4 bin 137 kalemde kayıt altında. 1997 yılında eşyalar için, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere sekiz devlet kurumuna yazılar gönderildi. Cumhurbaşkanlığı'na verilenlerden 7 bin 947 parça eşya 2003 şubat ayında saraya iade edildi. Genelkurmay ise ellerindeki eşyaların iade edilmesi halinde teknik sebeplerle eşyaların olumsuz etkileneceğini bildirdi. Diğer kurumlardan cevap alınmadı.

*Ahşap kazıklar üzerindeki Dolmabahçe'nin zemininde, 1.75 metre derinlikte deniz suyu bulunuyor. Bundan dolayı özellikle bodrum katında rutubet mevcut. Yağmur çatı ve duvardan sızıyor.

*Sarayın arka tarafından geçen Dolmabahçe Caddesi yapılırken, bugünkü Swissotel bahçesi olan Bayıldım Bahçesi'ne açılan bütün havalandırma kanalları kesilmiş ve tıkandı. Bu nemin artmasına neden oldu. Rapora göre tıkanmanın otelle ilgisi yok. Nemi önlemek için, Avrupa'da uygulanan izolasyon uygulanmasına geçen yıl başlandı.

*Sarayda büyük bir kısmında en son ilaçlama 1988 ile 1990 tarihleri arasında yapıldı. Birçok eşyada ve ahşap yapı malzemelerinde yoğun böceklenme var. Bu yüzden tüm saray ve kasırlarda ilaçlama işlemi başlatılacak.

Ve bir iyi haber

*Sarayın dolgu kısmının altında sağlam bir kaya zemin olduğu, bu zemine taşıyıcı özelliği olan kazıkların çakıldığı tespit edildi. Sarayın
deprem sismik ön araştırması yapıldı. Daha detaylı etütler ise halen
İstanbul Teknik Üniversitesi'nden bekleniyor.

Zimmet skandalı

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı mekânlar arasında Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Şale, Küçüksu Kasrı, Ihlamur Kasrı, Aynalıkavak Kasrı, Maslak Kasrı, Florya Atatürk Köşkü ve Sosyal Tesisleri,
Yalova Atatürk Köşkü, Beykoz Kasrı, Yıldız Porselen ve Çini Fabrikası, Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası bulunuyor. Bu iki fabrika 2002 yılında toplam 800 milyar lira zarar etti.

*Şu anda MSDB'ye bağlı kasır ve köşklerde bulunan toplam 13 bin 761 adet eşya, bu mekânlardaki amirlere zimmetli. Geri kalan eşyalar ise hukuken, vefat eden eski müdür Hüseyin Tuzlu üzerinde görünüyor. Bunun sayısı ise şu an için teknik sorunlar yüzünden tespit edilemiyor.

30 trilyonluk bütçe

*MSDB'nin 2003 yılı bütçesi 30 trilyon 806 milyar lira.

*2003 yılı yedi aylık dönem için bakım, onarım, restorasyon çalışmaları ve diğer cari harcamalar için Meclis Vakfı, 848 milyar 512 milyon 902 bin lira harcandı.

*22 Ağustos 2003 tarihi itibarıyla Meclis bütçesinden 17 trilyon 142 milyar 720 milyon lira, personel giderleri ve diğer cari harcamalar için kullanıldı. Toplamda MSDB, TBMM Vakfı ve kendi bütçesinden 17 trilyon 991 milyar 232 milyon 902 bin lira harcamış bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-saray-entrikasi-yedi_5632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!