Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Taş Mektep Nihayet Onarılıyor

Çorum’un İskilip İlçesi’nde bulunan ve Osmanlı padişahlarından II. Abdulhamid tarafından yaptırılma kararı verilen tarihi Taş Mektep bu günkü ismiy

Zamanb>Çorum’un İskilip İlçesi’nde bulunan ve Osmanlı padişahlarından II. Abdulhamid tarafından yaptırılma kararı verilen tarihi Taş Mektep bu günkü ismiyle Misakı Milli Okulu 11 yıl atıl vaziyette kaldıktan sonra nihayet onarılıyor.

2. Meşrutiyetin ilanından sonra Osmanlı Meclisi Mebusan’ında Türk eğitimine hizmet amacıyla örnek okulların yapılması kapsamında okulun inşaatına başlandı. Ancak Balkan Savaşlarının başlaması, ardından I. Dünya Savaşı ve tüm yurtta seferberlik ilan edilmesi üzerine okulun yapımı durduruldu. Daha sonraki yıllarda Çorum’dan getirilen taş ve ahşap ustaları tarafından binanın yapımı 410 metrekare alan üzerinde tamamlanarak 1920 yılında Numune Mektebi olarak eğitim ve öğretime başladı. Ermeni taş ustalarının elinden çıkma bir eser olması yönüylede tarihi bir değer arz eden bina hala bu tarihi görünümünü korumakta. Misakı Milli adı verilen okulda 1992 yılına kadar eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmüş, okul 1992 yılında yapılan yeni binaya taşındıktan sonra Tarihi Taş Mektep kaderine terkedilmiş ve içkicilerin mekanı olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-tas-mektep-nihayet-onariliyor_6857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!