Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Taşhan Onarılmayı Bekliyor

Samsun'da birçok Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yazı, kitap, yöresel kıyafetler, halı ve ev eşyalarının bulunduğu 500 yıllık tarihi Ali Paşa Vakıf Taşhanı yeniden ayağa kaldırılacağı günü dört gözle bekliyor.

Yeni Şafak Gazetesi
1 Tarihi Taşhan Onarılmayı Bekliyor

amsun'da birçok Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yazı, kitap, yöresel kıyafetler, halı ve ev eşyalarının bulunduğu 500 yıllık tarihi Ali Paşa Vakıf Taşhanı yeniden ayağa kaldırılacağı günü dört gözle bekliyor.

Samsun'da, Osmanlı mimarisinin tek sivil örneği olan 500 yıllık Ali Paşa Vakıf Taşhanı, ilgisizlik nedeniyle atıl durumda bekliyor. Osmanlının bıraktığı bir çok eserler arasında bulunan ve bilinçsiz yaklaşımlar nedeniyle atıl durumda kalan 500 yıllık tarihi Taşhan, duyarlı vatandaşların girişimleriyle ayakta tutulmaya çalışılıyor. Bir çok tarihi eser gibi çevresi işgal edilmiş olan Taşhan, tarihi içerisinde barındırıyor. 2 yıl önce Taşhan içerisinden 9 dükkan kiralayan Nedim Genç, çöp atıkları içerisinde olan Taşhan'ı yeniden ayağa kaldırdığını ve turizme kazandırmaya çalıştırdığını söyledi. Özellikle Taşhan'da Osmanlı kültürünü yaşatmaya çalıştığını ve bir çok tarihi değeri olan eşyaları muhafaza ettiğini dile getiren Genç, bir çok tarihi kültürümüz atıl durumda ve bakımsızlık nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş. Vakıflar Müdürlüğü'nden kiraladığımda bina içerisi gezilemeyecek kadar pis, özelliğini kaybetmek üzeriydi. Yapı içerisinde tonu bulan çöp attık. Yeniden boyasını yaparak temizledik. Şimdi biraz daha düzelmiş durumda ama yeterli değil. Bir çok turist buraya gelerek geziyor ve şaşkınlıklarını dile getiriyorlar. Böyle bir tarihi yerin neden bakımsız ve çevresinin işgal altında olduğunu soruyorlar. Bizde cevap veremiyoruz utanıyoruz" dedi.

Tarihi eserlerin muhafazası ve Osmanlı kültürünün yaşatılması için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Nedim Genç, "Çok sayıda insanla tarihi Taşhan'ın özelliğini korumaya çalışıyoruz. Bir çok Osmanlı dönemine ait ve daha sonraki yıllara ait eserleri muhafaza ediyoruz. Samsun'un tarihiyle ilgilide birçok eser bulunmaktadır. Osmanlı kültüründe bir çok zenginlikler var. Bu zenginliklerin hepsini burada görmek mümkün. Ayrıca ziyaretçilerin vakitlerini geçirmeleri için nostaljik mekan çalışmaları yapıyoruz. İlgiyi çekmeye çalışıyoruz ama yine tarihi dokuların muhafaza edilememesi önümüze engel olarak çıkmaktadır" diye konuştu. Birçok Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yazı, kitap ve eserlerin bulunduğu Taşhan'da, yöresel kıyafetler, halı ve ev eşyaları dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-tashan-onarilmayi-bekliyor_51547.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • taşhanın açık adresini öğrenmek istiyorum gidip ziyaret etmek istiyorum. ahmetguc@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!