Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Uzunköprü İçin 40 Trilyonluk Ödenek

Türkiye'yi Balkanlar'a bağlayan 500 yıllık Uzunköprü, yanına yapılacak alternatif bir köprü ile kurtarılacak. Proje için gerekli 40 trilyon liralık

Zamanb>Türkiye'yi Balkanlar'a bağlayan 500 yıllık Uzunköprü, yanına yapılacak alternatif bir köprü ile kurtarılacak. Proje için gerekli 40 trilyon liralık ödenek bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü Köprüler Daire Başkanı Vacip Mert, her an yıkılma tehlikesi bulunan taş köprünün kurtarılması için alternatif ikinci bir köprünün yapımına önümüzdeki günlerde başlanacağını söyledi. Zaman, 29.08.2004 tarihinde köprünün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmiş, yeni köprü için ödeneğe ihtiyaç olduğunu duyurmuştu.

Zaman'ın haberi üzerine AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Karayolları Köprüler Daire Başkanı Vacip Mert ve Köprüler Şube Müdürü Halide Sert, Edirne'nin Uzunköprü ilçesine gelerek incelemelerde bulundu. Köprüler Daire Başkanı Mert, çevre yolu bağlantılı 2. bir köprünün yapılmaması durumunda tarihi taş köprünün her an çökebileceğini söyledi. Köprüdeki hasar için ilk uyarının 6 yıl önce Uzunköprü Belediyesi'nce yapıldığını ifade eden Mert, "Osmanlı padişahı Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan ve 1.392 metrelik boyuyla dünyanın en uzun tarihî taş köprülerinden biri olma özelliği taşıyan köprünün kurtarılabilmesi adına alternatif ikinci bir çevre yolu köprüsü için 40 trilyon gibi bir ödenek gerekiyor.

Ödenek Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın girişimiyle çözülme noktasına geldi." dedi. Mert, birkaç gün içinde ikinci köprünün yer ve proje tespiti için Edirne'nin Uzunköprü ilçesine giderek çalışmalara başlanacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-uzunkopru-icin-40-trilyonluk-odenek_18014.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!