Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Eski İstanbul Canlanacak

Tarihi Yarımada'nın Meydan ve Caddeleri Düzenleniyor

İstanbul'un en çok turist çeken yerleri olarak öne çıkan Eminönü, Sirkeci ve Beyazıt arasındaki cadde, meydan ve çevre düzenlemesi çalışmaları İsta

İBB
Tarihi Yarımada'nın Meydan ve Caddeleri Düzenleniyor

b>İstanbul'un en çok turist çeken yerleri olarak öne çıkan Eminönü, Sirkeci ve Beyazıt arasındaki cadde, meydan ve çevre düzenlemesi çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yapılıyor.

İstanbul, Avrupa ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan geçmişten günümüze tarih ve kültürün yaşadığı, geleceğe taşındığı bir şehir. Bu şehir gerek kültürel ve gerekse tarihi eserleriye turizme hizmet eden ve ülke tanıtımına ve ekonomisine önemli katkılar sağlayan tarihsel bir yerleşim alanı.

İstanbul'un en çok turist akınına uğrayan ve kalbi niteliğindeki Eminönü-Sirkeci-Beyazıt arterlerinin araç trafiği ve araç parklarının karmaşasından arındırılması, yayaların daha güvenli olarak dolaşabilmesi, alışveriş yapabilmesi, tarihi alanları gezebilmesi amacıyla yeniden düzenlenmesi, ışıklandırılması, kent mobilyaları ve tanıtım panolarıyla kentsel ölçekte düzenlenmesine ve rehabilitasyonuna ihtiyaç olduğunu gözlemleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir ihale düzeneyerek inşaat çalışmalarına başladı.

Proje kapsamındaki çalışmalar 3 etapta tamalanacak;

Etap 1: Yenicami Meydanı-İskele Meydanı-Mısır Çarşısı Önü-Sirkeci Garı Önü- Asma Altı Cd.-Yeni Cami Cd.- Büyükbaş Sk.- Kalçın Sk.-Tahmis Sk.-Çiçek Paz. Sk.-Yeni Cami Meydanı Sk.

Etap 2: Ayasofya Meydanı-Yerebatan Sarayı- Atmeydanı- Arapçılar Cd.-Yalı Köşkü Cd.- Hamidiye Cd.- Mimar Kemalettin Cd.- Babıali Cd.- Kömürcü Bekir Sk.- Bankacılar Sk.- Emirane Sk.- Eski Düyun'ü Umumiye Sk.-Emirler Hanı Sk.- Dervişoğlu Sk.

Etap 3: Beyazıt Meydanı-Divanyolu Cd.-Ordu Cd.-Yeniçeriler Cd.-Ankara Cd.- Muradiye Cd.- Hüdavendigar Cd.- At Meydanı Sk.

Projenin ana damarını oluşturan Yeni Cami Meydanı ile Mısır Çarşısı Önü Meydanlarının kaplaması ve aydınlatma alt yapısı tamamlanarak meydanı çevreleyen tali yolların kaplamalarına geçildi. Meydana servis sağlayan yaya alt geçitlerinin kaplamaları ile basamakları yenilenerek yürüme şartları iyileştirildi.

Proje kapsamındaki çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yarimadanin-meydan-ve-caddeleri-duzenleniyor_8683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!