Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Zenginlikler Ayağa Kaldırılacak

İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yakup Vatan, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payından kaynak kullanmak isteyen belediyelerin hazırladıkları projelerin bu ay içinde değerlendirilerek, sonuçların açıklanacağını söyledi. Vatan, fonda 2005’ten bu yana 59 milyon liranın toplandığını, projelere 32 milyon liralık katkı

Milliyet EGE
Tarihi Zenginlikler Ayağa Kaldırılacak

Kültür varlıklarının korunması amacıyla kurulan fondan yararlanmak için proje hazırlayan belediyeler, valiliğin kararını bekliyor. Bugüne dek 129 projeye 32 milyon lira destek verildi

İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yakup Vatan, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payından kaynak kullanmak isteyen belediyelerin hazırladıkları projelerin bu ay içinde değerlendirilerek, sonuçların açıklanacağını söyledi. Vatan, fonda 2005’ten bu yana 59 milyon liranın toplandığını, projelere 32 milyon liralık katkı sağlandığını kaydetti.

Vatan, taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonu için belediyelerin son yıllarda önemli projeler hazırladıklarını belirterek, tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki dükkanların cephe yenilemeleri, tarihi havagazı fabrikasının restorasyonu, Oteller Sokağı’nın yenilenmesi gibi çalışmaların bunlardan bazıları olduğunu hatırlattı. Ödemiş Birgi, Tire gibi metropol dışındaki ilçelerde de çok sayıda kültür varlığının, fondan yararlanılarak ayağa kaldırıldığını belirten Vatan, şu bilgileri verdi: “Yönetmeliğe göre her yıl iki dönem halinde belediyelerin hazırladıkları projeler değerlendiriliyor. Ocak ayında müracaatlar alınıyor, şubatta değerlendiriliyor. Yakında değerlendirme toplantısı var. Haziran’da da ikinci müracaatlar olacak ve temmuz ayında açıklanacak.  Valimizin takdir ettiği oranda destek veriyoruz, üstünü belediyeler kendileri karşılıyor.”

Özel idareler de faydalanacak

Fondan, özel idarelerin de yararlanması amacıyla önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Vatan, belediyelerin görev alanları dışındaki kültürel eserlerin restorasyonu için il özel idarelerinin de bu fondan yararlanması gerektiğini ifade etti. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve bu kanunun yönetmeliğinde, toplanan kaynağın belediyeler tarafından kullanılabileceğinin yer aldığını, Özel İdarelerle ilgili yasada açıklık bulunmadığını anlatan Vatan, sözlerini şöyle tamamladı:

“İzmir İl Özel İdaresi olarak, bu paydan özel idarelerinin de kaynak kullanabilmesi yönünde çalışma yaptık. Hazırladığımız taslakları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdik. Bakanlık bizi haklı buldu ve belediye sınırları dışında eski eserlerin de restorasyonunun il özel idarelerince yapılabileceğine hükmetti. Fonun yüzde 30’unun özel idarelerce kullanılabileceğine karar verdi. Yönetmelik yakında çıkacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-zenginlikler-ayaga-kaldirilacak_76823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!