Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Tarihsel Yapıyı Bozuyor’ Diye Cami Yaptırtmayacak

Avusturya’nın güneyindeki Kaernten Eyalet Meclisi, eyalet sınırları içinde “cami ve minare inşa edilmesini yasaklayan bir yasayı’’ kabul etti.

Akşam Gazetesivusturya’nın güneyindeki Kaernten Eyalet Meclisi, eyalet sınırları içinde “cami ve minare inşa edilmesini yasaklayan bir yasayı’’ kabul etti. Eyalet valisi ve aşırı sağcı Avusturya’nın Geleceği İttifakı (BZÖ) hareketinin kurucu lideri Jörg Haider, “cami ve minare inşaatının, eyaletin tarihsel ve doğal mimarisini bozduğu için yasaklandığını’’ öne sürdü.

Müslümanlar tepkili

Haider’in hazırlayarak eyalet meclisine sunduğu yasa tasarısına Hristiyan Demokrat eğilimli Halk Partisi (ÖVP) olumlu oy verirken, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) karşı oy kullandı. Aşırı sağcı vali Haider’in hazırladığı yasayı “sabun köpüğüne’’ benzeten Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) eyalet başkanı Gaby Schauning, dinsel cemaatlerin inançları gereği, ihtiyaç duydukları dinsel mabetleri inşa edebileceklerini belirtti. Haider, ise “Önemli kararları almaya cesaret edemeyenlerin tarihte hep yitirenler olduğunu’’ belirterek, Kaernten eyaleti sınırları içinde cami ve minare inşa etmenin mümkün olamayacağını kaydetti. Çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Müslüman örgütler ise itiraza hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihsel-yapiyi-bozuyor-diye-cami-yaptirtmayacak_59498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!