Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi için, 800 Milyon Dolar Para Harcanacak''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesine 800 milyon dolar harcama yapılacağını belirterek, ''Tesisler yıllık 180 milyon avro ciro yapacak. Tesislerde, 45 sektörde en az 22 kalem mal kullanılacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi için, 800 Milyon Dolar Para Harcanacak''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesine 800 milyon dolar harcama yapılacağını belirterek, ''Tesisler yıllık 180 milyon avro ciro yapacak. Tesislerde, 45 sektörde en az 22 kalem mal kullanılacak'' dedi.

Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile ortak düzenlediği basın toplantısında, ''Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'' hakkında bilgi verdi. Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi için 800 milyon dolar harcama yapılacağını bildiren Çağlayan, yapılacak olan yatırımı kutsal bir yatırım olarak niteledi ve şöyle devam etti:

''Bu otellerin en az 10 ay süresince hizmet vereceğini varsaysak, yüzde 65 dolulukta çalışsa bu tesislerde yıllık 1 milyon 800 bin konaklama yapılacak. 180 milyon avro, 400 trilyon lira yıllık, bu tesisler ciro yapacak. Turizm tesislerinin yapılmasında başta mobilya ve tekstil olmak üzere, birçok sektörde 220 kalem mal ve hizmet alımı yapılacak.

Mersin'de ve Tarsusumuzda toplamda 37 bin 151 esnafımıza katkı sağlayacak bir yatırım. 10 bin kişi bu yatırımlardan evine ekmek götürecek. Sadece esnafımız değil, çiftçilerimizde bu ekonomik hareketlilikten payını alacak. Üretenler ve bu şehirde yaşayanlar bundan faydalanacak. Mersin tanınmayacak kadar büyük bir mersin olacak.''

Mersin-Tarsus Kültür-Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Edinilen bilgiye göre, Mersin-Tarsus Kültür-Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'ne 2 milyon 699 bin 777 metrekare alan tahsis edildi. Toplam 500 trilyon lira yatırım öngörülen bölgede, toplam yatak kapasitesi 7 bin 600 olan otel ve tatil köyleriyle, sağlıklı yaşam merkezi, kongre ve sergi merkezi ve golf sahaları bulunacak.

Tarsus ve Mersini turizm pastasına katacağız

Türkiye'ye 2023 yılında 50 milyondan fazla turistin gelmesinin hedeflendiğin söyleyen Bakan Günay, "50 milyon turisti sadece İstanbul ve Antalya'ya getiremeyiz, yeni bölgelere ihtiyacımız var. Mersin gibi Tarsus gibi bölgeleri mutlaka turizm pastasına katacağız. Türkiye dünya turizminde çok önemli hale geldi. Biz bu potansiyeli heba edemeyiz. Turizm sektörü sadece ekonomiyi değil, sosyal hayatı, barışı, kardeşliği geliştiren bir sektör. 21'inci yüzyılın barışçı dünyasını kuracak sektörlerin başında geliyor. Bir bölgeye turizmin gelmesi, bereketin, sosyal dönüşümün gelmesi o bölgenin hayatının topyekün yukarıya çıkması demektir. Mersin'in çok büyük potansiyeli var, Tarsus önderlik yapacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarsus-kazanli-turizm-bolgesi-icin-800-milyon-dolar-para-harcanacak_87535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!