Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tartışılan Şirketten Bir ÇED Raporu Daha

Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporunda hiçbir çevre sorununa değinmeyen şirket, kirliliği ile tartışılan “Afşin-Elbistan B Termik Santralı’nın Depolama Sahası Projesi”nin ÇED raporunu da hazırlayacak.

yapi.com.tr
Tartışılan Şirketten Bir ÇED Raporu Daha

Kanal İstanbul Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nu hazırlayan Çınar Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi, Maraş’taki Afşin- Elbistan B Termik Santrali için de ÇED raporu hazırlayacak. Şirket, Artvin’in Şavşat ilçesindeki bir hidroelektrik santralinin (HES) ÇED raporunu da hazırlamış, raporu inceleyen bilirkişiler, hazırlanan ÇED raporunun bilimsel ve teknik açıdan yetersiz olduğuna dikkat çekmişti.

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yer alan bilgiye göre, Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporu’nda hiçbir çevre sorununa değinmeyen şirket, kirliliği ile tepkileri üzerine çeken termik santralın ÇED raporu hazırlama ihalesini de kazandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü (EÜAŞ) Satın Alma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığı, 19 Eylül tarihinde “Afşin-Elbistan B Termik Santrali Kül ve Cüruf Düzenli Depolama Sahası Projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunun Hazırlanarak Çed Olumlu Kararının Alınması İşi” başlığıyla ihale yaptı.

İki şirketin katıldığı ÇED raporu hazırlama ihalesini, 169 bin TL’lik teklif veren Çınar Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi ihaleyi kazandı. EÜAŞ ile şirket arasında 2 Ekim tarihinde de sözleşme imzalandığı açıklandı. Sözleşmede yer alan bilgilere göre, şirketten 30 Eylül 2020 tarihine kadar ÇED raporu hazırlaması ve ÇED olumlu kararı alınması istendi.

CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç, yaptığı açıklamada, “Belli ki bir şirket bulmuşlar ve bu şirkete ne isterlerse yaptırıyorlar. Belli ki bu şirket, hükümet yandaşı bir şirket. Afşin’de yaşanan sıkıntılar ortada, A Termik Santrali’nde yaşanan sorunlar ortada. Şimdi oraya bu iki santralin dışında bir de C Termik Santrali’ni yapmak istiyorlar. Biz bu termik santrallerin yaydığı çevre kirliliğinden ve yaşanan ölümlerden artık bıktık.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tartisilan-sirketten-bir-ced-raporu-daha_177083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!