Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tartışmalı AVM Projesinde Bu Kez de Plan Krizi!

Karşıyaka Mavişehir’de Cengiz İnşaat tarafından inşa edilen ve yerel irade ile halkın tepkisine yol açan AVM inşaatı 24 saatlik çalışma izninin ardından bu kez de plan değişikliğiyle hedefte! Kamuya ayrılması gereken pazaryeri, meydan ve yeşil alanların projeden çıkarıldığı ileri sürüldü.

yapi.com.tr
Tartışmalı AVM Projesinde Bu Kez de Plan Krizi!

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, 17-25 Aralık operasyonları sırasında medyaya sızan ses kayıtları ile gündeme gelen işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat’ın Mavişehir’de inşa ettiği Mavi Bahçe AVM krize neden olmaya devam ediyor.

Projeye Valilik tarafından cumartesi ve pazar günleri dahil 24 saat çalışma izni verilmiş, Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ‘çevrede hayat var’ şerhine rağmen karar oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Meslek odaları, yerel yönetim, bölge halkı ve çeşitli derneklerin tepkisini çeken izin sonrası bu kez de planlarla ilgili bir değişiklik yaşandı.

Pazaryeri ve meydan kurban mı ediliyor?

Konuyla ilgili olarak Facebook sayfasından bir açıklama yapan Karşıyaka Eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, haberi duyurdu. Türsen projede kamuya ayrılması gereken meydan, pazaryeri ve yeşil alanların ‘uçtuğunu’ belirterek şunları söyledi: “İmar planında önce kamuya ayrılması gereken pazaryeri ve meydan uçtu. Yeşil alanlar AVM’nin arka caddesi oldu. Yeşil alan AVM’nin ortasına alınarak, 4 adet de (güya) üst geçit ile bağlantı verildi. 10 metre olan çekme mesafesi kısaltılarak, 3 parsel birleştirildi ve Mavi Bahçe dev bir AVM oldu”

Projeye yeni davalar yolda

İzmir kamuoyu tarafından büyük tepki toplayan projeye çok sayıda dava açılmış durumda.  Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası, alanla ilgili hem meslek odalarının hem de diğer hak sahipleri ile sivil toplum kuruluşlarının açtıkları davalar devam ediyor. Yargıdan projeyle ilgili birkaç yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına rağmen inşaat sürüyor. Son gelişmelerin ardından yerel idare de harekete geçti. Karşıyaka Belediyesi projeye dava açmaya hazırlanırken, Büyükşehir Belediyesi’nin de benzer bir girişimde bulunacağı bildirildi.

ETİKETLER: AVM Mavişehir
http://www.yapi.com.tr/haberler/tartismali-avm-projesinde-bu-kez-de-plan-krizi_130073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!