Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taş Ocakları Köylüyü Susuz Bıraktı!

Burdur'un Kocapınar köyünde mermer ocaklarının açtığı sondaj kuyuları köylüyü susuz, elektriksiz bıraktı.

yapi.com.tr
Taş Ocakları Köylüyü Susuz Bıraktı!

Mermer ve taş ocaklarının yaşam alanlarına yönelik tahribatı akıl almaz boyutlara ulaştı. Sol.org.tr'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, son yıllarda ardı ardına açılan mermer ocaklarının kıskacındaki Burdur’da halk sonunda isyan etti. Burdur’un merkeze bağlı köylerinden Kocapınar’da faaliyet gösteren mermer ocaklarının açtığı sondaj kuyuları köylüyü susuz, yoğun elektrik kullanımları ise elektriksiz bıraktı. Tarım alanlarını ve yaşamlarını olumsuz etkileyen mermer ocaklarından birini basan Kocapınar köylüleri, eylem yaparak yetkililerden sorunlarının çözülmesini istedi.

Köylüler taş ocağını bastı

Sabah saatlerinde bir araya gelen Kocapınar köylüleri, Hacılar Dağı’nda faaliyet gösteren özel bir şirkete ait mermer ocağına yürüyerek protesto eylemi gerçekleştirdiler. Jandarma gözetiminde süren ve ara ara yaşanan tartışmalarla öğle saatlerine kadar süren eylemin ardından üç kişilik bir heyet belirlenerek Burdur Valiliği’ne iletilmek üzere dilekçe yazıldı. Dilekçede, köylülerin mermer ocakları yüzünden yaşadıkları sorunlar aktarıldı.

‘Her ocak kuyu açtı, köyün çeşmeleri kurudu'

Eylem sonrasında sorularımızı yanıtlayan Kocapınar köyü Muhtarı Mustafa Şahan, köylerinin çevresinde 10 tane taş ve mermer ocağı bulunduğunu belirterek, 'bazı ocaklar köye 300 metre, bazıları ise bir iki kilometre uzaklıkta. Burada açılan her mermer ocağı aynı zamanda su kuyusu da açıyor. Yeraltı sularının soğun kullanımı yüzünden köylülerin kullandığı çeşmeler kurudu' diye konuştu.

Her gün elektrik kesintisi yaşanıyor

Mermer ocaklarının yoğun elektrik kullanımı yüzünden köylerinde her gün elektrik kesintileri yaşandığını dile getiren Muhtar, Mustafa Şahan, ocaklardan çıkan tozun tarım arazilerine de zarar verdiğini belirterek, 'ayrıca mermer taşıyan kamyonların yarattığı sarsıntılardan evler zarar görüyor. Köy içinde mermer ocağı açılmasını istemiyoruz. Bu sıkıntılarımızı yetkililere de ilettik. Köyümüzün bu sorununun bir an önce çözülmesini bekliyoruz' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tas-ocaklari-koyluyu-susuz-birakti_111782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!