Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tasarımın Serüveni İstanbul Modern'de

‘Tasarım Kentleri’, Londra Tasarım Müzesi ve İstanbul Modern işbirliği ile 10 Ağustos’a kadar İstanbul’da. Dünya tasarım anlayışını değiştiren önemli sanatçıların yapıtlarını biraraya getiren ve 19. yüzyıl ortalarından günümüze bir kronoloji sunan serginin küratörü ise Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic. Sergi, 5 Eylül 2008 - 14 Ocak

yapi.com.tr
Tasarımın Serüveni İstanbul Modern'de

‘Tasarım Kentleri’, Londra Tasarım Müzesi ve İstanbul Modern işbirliği ile 10 Ağustos’a kadar İstanbul’da. Dünya tasarım anlayışını değiştiren önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getiren ve 19. yüzyıl ortalarından günümüze bir kronoloji sunan serginin küratörü ise Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic. Mimariden endüstriyel ürünlere, mobilyadan grafik tasarımına,  modadan otomotive uzanan çok geniş bir yapıt seçkisini içeren sergide, 64 tasarımcının 109 yapıtı, 7 markanın 12 ürünü yer alıyor. Sergi, 5 Eylül 2008 - 14 Ocak 2009 tarihleri arasında da Londra Tasarım Müzesi’nde yer alacak.

Tasarım Kentleri sergisi, çağdaş tasarımın serüvenini, uluslararası anlamda yedi önemli kente ve bu kentlerin tasarımın gelişimindeki belirleyici konumlarına odaklanarak anlatıyor. Sergi, kentlerin farklı zamanlardaki konumlarının tasarımın gelişimini yönlendirmeye nasıl katkıda bulunduklarını göstermeye çalışarak, tasarımın çağdaş kültürü biçimlendirmesini inceliyor. Aynı zamanda tasarımın, seri üretimin ve tekil üretimlerin, yüksek teknolojinin, yeni malzemelerin ve bu alandaki iletişimin kilit yönlerini bir araya getiriyor.

Tasarım Kentleri sergisinde Charles ve Ray Eames’in sandalyeleri gibi tasarım klasiklerinin yanısıra, dönemlerini en çarpıcı biçimde gözler önüne seren William Morris, Owen Jones, Christopher Dresser, Adolf Loos, Le Corbusier, Eileen Gray, Achille Castiglioni, Ettore Sottsass, Gio Ponti, Otto Wagner, Josef Hoffman, Paul Smith, Ron Arad, Zaha Hadid ve Ross Lovegrove gibi ünlü tasarımcıların çalışmaları da yer alıyor.

1851’den 2008’e 7 kent

1851 yılındaki 'Büyük Sergi' zamanının Londra' sında başlayan sergi, modernist dilin yeni yeni biçimlenmeye başladığı, I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesindeki Adolf Loos’lu Viyana'sına; dünyanın en ünlü tasarım okulu olan Bauhaus’un yer aldığı Almanya’daki küçük Dessau kentine; 1930’larda görsel kültürün başkenti olan, Picasso ve Le Corbusier’li Paris’e; Amerikan tasarım yüzyılını tanımlayan, Charles Eames’in son derece incelikli atölyesini ve evini inşa ettiği savaş sonrası yıllarının Los Angeles’ına; 1960’larda, çağdaş tasarımın başını çeken Milano’ya ve 1980’lerde Avrupalı endüstri tasarımının ahlaki katılığının ötesine geçerek daha oyunbaz bir anlayışla varlığını hissettiren Tokyo’ya ulaşıyor. Sergi, sonunda yine başa dönerek çemberi tamamlıyor ve bir kez daha, bugün dünyanın önde gelen tasarım merkezi olan, Ron Arad, Zaha Hadid, Ross Lovegrove, Jasper Morrison ve daha bir çok öncü tasarımcının yaşamakta olduğu Londra ile sona eriyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarimin-seruveni-istanbul-modernde_61520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!