Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tavşanlı, INEPO Çevre Proje Olimpiyatı’na 4 Projeyle Katılıyor

Tavşanlı, İstanbul Özel Fatih Koleji’nin bu yıl 13.’sünü düzenlediği Inepo Çevre Proje Olimpiyatı’na, ilköğretim ve lise düzeyinde 4 proje ile katılıyor.

Zamanavşanlı, İstanbul Özel Fatih Koleji’nin bu yıl 13.’sünü düzenlediği Inepo Çevre Proje Olimpiyatı’na, ilköğretim ve lise düzeyinde 4 proje ile katılıyor.

Olimpiyata Özel Yavuz Selim Lisesi 2, Özel Başarı İlköğretim Okulu da 2 proje ile katılmaya hak kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının da desteklediği Çevre Proje Olimpiyatı, insanlığın ortak mirası olan dünyadaki sağlıklı hava, temiz içme suyu, güvenli besin kaynakları ve gezegenimizdeki tür ve çeşitliliği korumayı amaçlıyor.

Organizasyona Türkiye’deki bütün ilköğretim ve lise dengi okullardan 13-19 yaş grubu öğrenciler projeleriyle katılabiliyor. Tavşanlı’dan Özel Yavuz Selim Lisesi, “Orman Koruyucusu Mehmetçik Çamı ve İçme Sularının Meşe Palamudundaki Etken Maddeyle Dezenfektesi” projesiyle katılırken, Özel Başarı İlköğretim Okulu da “Rüzgâr Enerjisi ile Şehir Elektriği Üretmek İçin Çalışabilir Bir Düzenek ve Şeker Hastalığına Gen Teknolojisi Yardımıyla Farklı Bir Çözüm Önerisi” isimli projeleriyle katılıyor. Özel Yavuz Selim Lisesi Müdürü Muhammed Dolukan, organizasyonun 3 etaptan oluştuğunu belirterek, “Projelerimiz birinci etaptan geçti, İstanbul Fatih Koleji’nde 2-4 Nisan’da da projelerimiz sergilenecek.” dedi. Bilimsel projelere okul olarak her zaman destek olmaya çalıştıklarını anlatan Dolukan, öğrencilerin bilimsel çalışmalarını destekleyerek okulu bilime mesken yapacaklarını dile getirdi.

Öğrencilerin projelerine danışmanlık yapan Özel Yavuz Selim Lisesi biyoloji öğretmeni Zeki Çetin, iki projenin de dereceye girmesini beklediklerini söyledi. İçme suyunun arıtılmasında kullanılan klorun insan sağlığını tehdit eder yapıda olduğunu aktaran Çetin, öğrencilerin meşe palamudunda bulunan etken maddeyle, ortaya koyduğu arınma deneyleriyle yüzde 50’nin üzerinde olumlu sonuç alındığını kaydetti. Çetin, suda üreyen zararlı mikroorganizma ve bakteriler karşısında meşe palamudunda bulunan etken maddenin önleyici etkisini tespit ettiklerini vurguladı. Diğer projenin de “Orman Koruyucusu Mehmetçik Çamı” olduğunu anlatan Çetin, Mehmetçik Çamının ağaç yapısı gereği tutuşma ısısının yüksek olmasından yola çıkılarak projenin hazırlandığını kaydetti.

Tavşanlı’dan Inepo Çevre Proje Olimpiyatı’na; Özel Başarı İlköğretim Okulu’ndan Berk Taşkın ve Ceyda Ören, Özel Yavuz Selim Lisesi’nden de Tuğçe Eran, Nazik Çalık, Zahide Örs ve Hazel Aydın katılıyor. Olimpiyatta öğrenciler jüri karşısında sorulara cevap vererek projelerini savunacak. Bilimsellik, ekonomiklik, güncellik, uygulanabilirlik, sergi düzeni, raporun içeriği ve sonuca ulaşabilme gibi ölçütlerin değerlendirileceği yarışmada birinci olan öğrencilere 1.000 YTL (1 milyar lira), ikincilere 750 YTL ve üçüncülere de 500 YTL para ödülü verilecek. Öğrenciler 5-8 Haziran 2005 tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası 13. INEPO Çevre Proje Yarışması’na katılmaya hak kazanacak. Ayrıca jüri değerlendirmesiyle belirlenen iki proje, ABD’nin Cleveland eyaletinde 8-14 Mayıs 2005 tarihlerinde yapılacak olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Intel-ISEF’e gitmeye de hak kazanacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tavsanli-inepo-cevre-proje-olimpiyatina-4-projeyle-katiliyor_25042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!