Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tayyip Bey'in Telefonuna Gerek Yok!

Zeytinburnu'nun Kazlıçeşme bölgesi bundan bir süre önce ‘turizm alanı' ilan edilmişti. Nitekim bunun üzerine üç otel inşaatı başladı. Ayrıca bölge deprem bölgesi ilan edilerek boşaltılmak istenirken, bir yanda da ‘rehabilite' yasasına göre ‘Manhattan'laştırması amaçlanıyor.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BayerKaçağı yıkmak için illa benim mi telefon etmem gerekiyor.'

(R.Tayyip Erdoğan)

‘SAYIN Bayer, hani hatırlar mısınız, ‘Zeytinburnu'nda bir hareketlilik var' (19.4.2005) başlıklı bir yazı yazmıştınız. Orada Belediye Başkanlık makamının bulunduğu yörede kaçak bir inşaattan söz ediyordunuz. Size hiç de hiçbir cevap verilmemişti... O kaçak inşaat aynen devam ediyor' diyor.

Bunu söyleyen, ismi bizde saklı, AKP üyesi olduğunu söyleyen bir okurumuz.

Ne Büyükşehir Kanunu'nun, ne de TCK'nın yeni getirdikleri hükümlere uyuluyormuş bu inşaatta...Zeytinburnu Belediyesi'nden alınmış ‘yapı iskele belgesi' ile bu dev işhanı yükseliyormuş.

Zeytinburnu'nun Kazlıçeşme bölgesi bundan bir süre önce ‘turizm alanı' ilan edilmişti. Nitekim bunun üzerine üç otel inşaatı başladı. Ayrıca bölge deprem bölgesi ilan edilerek boşaltılmak istenirken, bir yanda da ‘rehabilite' yasasına göre ‘Manhattan'laştırması amaçlanıyor.

Buraya kadar güzel de, herkesin gözü önünde, çevresi tahtalarla çevrilmiş, bu kaçak inşaata nasıl göz yumulabiliyor?

Okurumuz anlatıyor:

‘Sizin daha önce yazdığınız bu yer, 751 ada 15 parsel, 86 paftadadır. Arsa 2.000 m2'dir. Ama yapılan inşaatın büyüklüğü 37.500 m2'yi bulmaktadır. SİT alanında olmasına karşın belediye bu yere ‘yapı iskele belgesi' vererek işi kılıfına uydurmuştur. Yer altına 25 metre inilerek 6 kat kazanılmıştır; ön tarafta 6 kat, arka tarafta da 4 kat yükselmeye başlamıştır.'

- Bu yer eskiden neydi?

- Bakır tel çekme fabrikasıydı. İşte bu yere ‘restorasyon' adı altında izin belgesi verilmiş. Ne yazık ki bütün uygulama usulsüz ve kanunsuz... Hatırlar mısınız, geçen 3 Mayıs gecesi bu inşaat devam ederken, yanındaki Tevfik Çelikoğlu'na ait üç katlı bir bina (depo) bu kaçak inşaatın çukuruna çöktü; Asil Çiçek'e ait iki katlı diğer bina da hasar gördü. Ne yazık ki zarar gören bina sahipleri TV'lere ‘ilgilileri uyardık, hiç bir önlem alınmadı' diye tepkilerini dile getirdiler. Bir çok kişi, çökme sırasında canını zor kurtarırken, deprem olduğunu sandı. Maalesef bu yapının ‘kaçak' olduğuna dair bir ifade bile yer almadı. Açıldığı söylenen soruşturmadan da haber yok.

Bu devasa inşaat halen çevresindeki yapılar için de tehlike teşkil ediyor.

- Böyle bir inşaata kim göz yumabilir?

- Turizm alanı olduğuna göre, ‘ben yaptım oldu' anlayışı egemen oluyor.

Gökkafesler de böyle yapılmadı mı? Zeytinburnu ve Büyükşehir Belediyelerini bırakın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bile haberi yok bu kaçaktan... Bakanlık, mimar ve mühendis kökenli kontrolörlerini gönderirse, neler olduğunu görebilir burada.

BÖYLE Mİ MANHATTAN

- Bazı şeyler göz göre yapıldığına göre, bir şeyler kotarılıyor demek ki.

- Siz o yazınızda diyordunuz ki; ‘bu inşaat hatır için mi izin veriliyor, yoksa bunun bir ‘bedeli' mi var, varsa makbuz ne adına kesiliyor.' Bugün bu soru hala geçerlidir. Zeytinburnu Belediyesi, burnunun dibindeki bu kaçak inşaattan haberim yok diye kimseye masal anlatmasın. Bu boyutta bir inşaatla ilgili bilgi panosu olmaz mı? O bile yok. İnsanları aptal mı sayıyorlar?

- Ne yapılması lazım?

- İlk önce şunun bilinmesi gerekiyor. Turizm bölgesi ilan edilen yerlerde imar uygulamalarının ‘hamur adası' denilen küçük parsellerin birleştirilmesini öngörüyor. Oysa, ilgili yasalar 2 dönümlük parsellere kondurulan büyük inşaatlarla delinmiş olmuyor mu? Ancak buna da kimsenin riayet etmediği görülüyor. Zeytinburnu böyle mi ‘Manhattan' olacak? Zeytinburnu ve Büyükşehir'in mıntıka mühendisleri hiçbir şey görmüyor. Halbuki ne yapılması gerektiğine ilişkin yasalar açık... 23.7.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu'nun 11. maddesi, 5237 sayılı yeni TCK'nın da 184. maddesindeki hükümler niye konuldu o zaman, niye işletilmez? Suçu bildirmemek suç değil mi? Sanıyorum bu durumda bundan sonra mülki ve adli görevlilere de görev düşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tayyip-beyin-telefonuna-gerek-yok_58281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!