Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"TCDD Pamukova'da Ölen 41 Kişinin Hesabını Vermedi"

BTS "hızlandırılmış tren" kazasında kusurlu bulunan TCDD yöneticilerinin altı yıldır yargı önüne çıkarılmadığını söyledi. MMO bütüncül bir demiryolları politikası istedi.

bianet.org
"TCDD Pamukova'da Ölen 41 Kişinin Hesabını Vermedi"

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Pamukova'da yaşanan "hızlandırılşmış tren" kazasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yöneticilerinin altı yıldır yargı önüne çıkarılmadığını vurguladı ve "sorumlular cezalandırılana kadar unutmayacağız" dedi.

22 Temmuz 2004'teki kazada sendikanın ve bilim insanlarının itirazlarına rağmen hizmete sokulan tren raydan çıkmış, 41 kişi ölmüştü. Trenin iki makinisti cezalandırılırken bilirkişi raporlarında TCDD yöneticileri 4/8 oranında kusurlu bulunmuştu.

Makine Mühendisleri Odası da "Uluslararası  demiryolu istatistiklerine göre Türkiye 24 Avrupa ülkesi arasında demiryolu ile yolcu taşımada yüzde 1,9 oranı ile sonuncu; yük taşımada sondan dokuzuncu; yüzölçümü ve nüfus büyüklükleri itibarıyla Türkiye’ye en yakın olan İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa’dan sonra ise sonuncu sırada yer almaktadır" dedi.

"Diğer ülkelere kıyasla Türkiye hat uzunluğunda geride olmasına rağmen kazalarda açık ara ile öndedir. Diğer ülkelerde yok denecek kadar az olan altyapı ve teknik sorunlar ülkemizde kazaların başlıca nedenini oluşturmaktadır."

Oda, bilim insanları ve meslek örgütlerinin katılımıyla hazırlanacak bir ulaştırma politikası çerçevesinde demiryolu ağının geliştirlmesi gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-pamukovada-olen-41-kisinin-hesabini-vermedi_81297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!